Mobil

TSMC çip kıtlığını önlemek için üretimi iki kat arttıracak

Apple,Qualcomm ve öbür büyük teknoloji şirketlerine yonga tedariği sağlayan TSMC, 2022 yılında üretim kapasitesini arttırmak için 44 milyar dolar yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yeni üretim tesisleri kurulacak

2023 yılına kadar üretime toplam 100 milyar dolar yatırım yapmayı planlayan şirket, yarı iletken bölümünde rastgele bir yavaşlama görülse de, yüksek performanslı yongaya sahip arabalar, fabrika ekipmanları üzere farklı segmentlerde taleplerin artacağını düşünüyor. Bununla birlikte TSMC CEO’su CC Wei, “Son pazar talebinin ünite bazında yavaşlayabileceğini, lakin silikon içeriğinin arttığını gözlemliyoruz” kelamlarını lisana getirdi.

Üretimdeki iki kat artış ile bir arada Arizona ve Japonya’da yeni üretim fabrikaları kurmayı planlayan TSMC, pandemi sebebiyle kesimde yaşanan talep artışıyla dünyadaki en büyük ve en kıymetli şirketlerden biri olmayı başardı. Aylık olarak açıklanan sayılara göre 2021 yılı son çeyrek kârını yüzde 21 oranında arttırmayı başaran şirket 438.2 milyar Tayvan doları (15.8 milyar dolar) yarar elde etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu