Mobil

Apple’dan iPhone kullanıcılarına iOS 15 baskısı

Apple, daha evvel iOS 15 kararlı sürümü sonrası, isteyen kullanıcıların iOS 14 kullanmaya devam edebileceğini açıkladı. Aslında Apple, her yeni sürümde kullanıcılara güncelleme sırasında ikazlarda bulunma alışkanlığına sahip. Bu alışkanlığa iOS 15‘te de devam eden marka, bu sefer kullanıcıları biraz fazla zorlamaya başladı.

iOS 14 kullanan iPhone kullanıcıları için iOS 15 baskısı

Apple, iOS 15 resmi olarak kullanıma açıldığında iOS 14 kullanıcılarına güvenlik güncellemelerini de bir sonraki büyük güncellemeye kadar sunmaya devam edeceğini açıkladı. Bu kelamını bir mühlet tutan teknoloji devi, artık ise siyaset değişikliğine gitti. Buna nazaran iOS 15.2 sürümü ile iOS 14 sürümüne güvenlik güncellemesi gelmedi. Yeni ortaya çıkan iOS 15.2.1 güncellemesi ise iOS 14’te kal seçeneğini de ortadan kaldırdı.


iOS 15, kıymetli yenilikler sunsa da hali hazırda kimi kusurlar kullanıcıların canını sıkıyor

Hala güncellemeyi yüklememek üzere bir seçeneğiniz var. Fakat daha evvel iOS 15 güncellemesi, güncelleme ekranında dipnot halinde yer alıyordu. Son sürümlerde ise bu yazılım güncelleme uyarısı önde ve ortada yer alıyor.

Apple’ın iOS 15 yazılımında birinci başta ortaya çıkan problemler nedeniyle iPhone kullanıcıları için iOS 14’te kal seçeneği oluşturduğu düşünülenler ortasında. Lakin Apple, kullanıcılar bu güncelleme hakkında şu biçimde bir kelam vermişti:

iOS artık Ayarlar uygulamasında iki yazılım güncelleme sürümü ortasında bir seçim sunuyor. En son özellikler ve en eksiksiz güvenlik güncellemeleri kümesi için piyasaya sürülir yayınlanmaz iOS 15’in en son sürümüne güncelleyebilirsiniz. Yahut iOS 14’te devam edin ve bir sonraki ana sürüme yükseltmeye hazır olana kadar değerli güvenlik güncellemeleri almaya devam edin.

Şayet Apple’ın sunduğu en son güvenlik güncellemelerine sahip olmak istiyorsanız tek seçeneğiniz iOS 15 sürümüne geçmek. Apple, Ekim ayında iOS 14.8.1 güvenlik güncellemesi sürümünü yayınladı. Buna nazaran şu an için iOS 14.8 sürümüne sahip olan bir kullanıcı bu güvenlik güncellemesini alamıyor.

iOS 15.2.1 ile ufak yanılgıları gideren Apple, iOS 15.3 beta 2‘yi de dün yayınladı. Şimdi bu yeni betanın neler sunduğu ise ortaya çıkmadı.

Sizce, Apple’ın iOS 15 güncellemesi için mecburî geçiş sunması ve iOS 14 sürümüne güvenlik güncellemesi sunmaması hakikat bir siyaset mı? Yorumlarınızı bekliyoruz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu