Teknoloji

Tesla, bir Model S’in otopilot yazılımı nedeniyle açılan davada paka çıktı

Tesla, 2019 yılında meydana gelen bir kazadan şirketin otomatik pilot sistemini sorumlu tutan bir davadan beraat etti.

Geçtiğimiz hafta Kaliforniya eyalet mahkemesi heyeti, aracın şoförünün “çenesinin kırılmasına, dişlerinin dökülmesine ve hudutlarının ziyan görmesine” neden olan Model S kazasında şoför dayanak yazılımının suçlanamayacağına karar verdi. Justine Hsu, 2020 yılında Autopilot devredeyken aracının Los Angeles’ta bir caddede orta refüje savrulmasının akabinde Tesla’ya dava açmıştı. Hsu, yazılımdaki ve Tesla’nın hava yastıklarının dizaynındaki kusurları tez ederek 3 milyon dolardan fazla tazminat talep etti.

Tesla, mahkemede kazanın sorumluluğunu reddetti ve Hsu’nun Autopilot’u bir kent caddesinde kullandığını, şirketin yazılımın kullanım kılavuzunda buna karşı ihtarda bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine heyet Hsu’ya rastgele bir tazminat hakkı vermedi.

Davanın sonucunun, Tesla’nın Autopilot ve “Kendi Kendine Tam Sürüş” yazılımıyla ilgili tezleri hafifletmesi de pek mümkün değil. Yılın başında araba üreticisi, ABD Adalet Bakanlığı’nın bu 2 bilhassa ilgili dokümanları talep ettiğini doğrulamıştı. Şirket ayrıyeten park halindeki acil durum araçlarının karıştığı Autopilot çarpışmaları nedeniyle ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi tarafından da soruşturma altında. Yani, Tesla bu davada tazminat ödemekten kurtulmuş durumda, fakat şirket Autopilot’la ilgili tüm bilgileri büsbütün şeffaf olarak sunmazsa gelecekte başı daha fazla kedere girebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu