Teknoloji

SpaceX’in Starship’i fırlatmadan çabucak sonra patladı, olan etraftaki arabalara oldu

SpaceX rekor kıran bir itiş gücüyle bugüne kadar yapılmış en büyük roketi, yani Starship’i geçtiğimiz günlerde fırlattı. Fırlatmanın gerçekleşmiş olması tarihi bir muvaffakiyet olarak kayıtlara geçerken, ardından gerçekleşen patlama, çevreyi toz ve taş yağmuruna tuttu. Bu ortada, etrafta yer alan bir otoparkta bulunan araçların enkaza döndüğü imajlar ortaya çıktı.

Hemen aşağıdaki görüntüde izleyebileceğiniz manzaralar, Teksas, Boca Chica’daki fırlatma rampasının yakınındaki bir otoparkın kamerasına ilişkin. Fırlatmanın 4’üncü dakikasında imha olan roketin, etrafa yaydığı enkaz modülleri otoparktaki otomobillere ziyan vermekle kalmamış etraftaki yerleşim yerine de sıçramış.

Yakındaki Port Isabel kentindeki beşerler fırlatmanın akabinde konutlarını bir toz dalgasının kapladığını bildirdiler. Hatta birtakım muhabirler, enkazın deniz kuşlarının göç yolunu ve öteki yaban hayatın habitatlarını etkileyebileceğini de sav ediyor. Öte yandan yetkililer, Port Isabel’in kimi bölgelerine partikül yağdığına dair çok sayıda bireyden rapor aldıklarını da bildirdiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu