Mobil

Safari kullanıcıları dikkat! Bilgileriniz tehlikede olabilir

Bir Apple aygıtta çalışan en âlâ tarayıcının Safari olduğu söylenir. Bilhassa de donanımı tanımak konusunda hayli başarılı olan Safari, pek çok Apple kullanıcısının tercihi pozisyonunda. Bu süratli ve sade tarayıcıyı kullananlardansanız size endişelenmeniz gereken bir haberimiz olabilir. Safari’de keşfedilen açık, oturum açtığınız Google hesabınızla ve son ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili bilgileri etrafa saçıyor.

Safari 15 sürümünü kullananların dataları etrafa saçılıyor

Birtakım geliştiricinin araştırmasıyla keşfedildi ki bu sürüm ile bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde, o site datalarınızı rahatlıkla görebiliyor. İster Mac’te, ister iPhone’da kullanıyor olun; bu açık rastgele bir platformdaki Safari kullanıcılarını kapsıyor. Bu bilgiler Google hesabınızın kullanıcı kimliğinden ve son ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili oluşturulan data havuzunuzdan oluşuyor. Hatta bu vahim açığın neleri kopyaladığını görmeniz de mümkün. Aşağıdaki adımları takip ederek hangi datalarınızın görülebildiğini öğrenebilirsiniz.

  • iOS, iPadOS ya da macOS yüklü bir aygıtta olduğunuzdan emin olun.
  • Safari’nin son sürümü ile bu sayfayı açın.
  • Açılan sayfada Google ID’nizi ve ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili veritabanı temaslarını görüyorsanız bu datalar sızdırılabiliyor demektir.

Bu açık sayesinde tüm şimdiki Apple aygıtlardan data çalınabiliyor. Görüntülediğiniz sorgulama sitesinin imalcisi, bu yanılgıyı 28 Kasım’da Apple’a rapor ettiğini bildirdi. Lakin ortadan geçen mühlete karşın Apple’dan bir dönüş ya da güncelleme gelmemiş.

Ziyaret ettiğiniz sitelerin bilgilerinize erişmesini istemiyorsanız bunun şu anda bir tahlili yok. Safari kullandığınız sürece potansiyel olarak tehlikede olacaksınız. Safari’deki bu açığı kapatan bir güncelleme gelene kadar Google Chrome üzere başka tarayıcıları kullanmanız süreksiz bir tahlil tesiri yaratacaktır.

Şayet süreksiz olarak bile olsa Chrome kullanmak istemiyorsanız Safari’yi bilinmeyen modda kullanmanız da bir tahlil sayılabilir. Çünkü kapalı sekme açtığınızda çerezler ve geçmiş kaydedilmiyor. Böylelikle ziyaret ettiğiniz sitelerin datalarınızı görmesini engellemiş olursunuz. Lakin bu usulü kullandığınızda hiçbir sitede hesabınıza giriş yapamamış olacaksınız. Bu da internet tecrübenizi sarsabilecek bir durum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu