Mobil

Signal atağa geçti: Güncelleme yolda!

İçinde bulunduğumuz pandemi devrinde, toplumsal medya uygulamaları kadar iletileşme platformları da sık sık gündeme geldi. Hatta bir devir WhatsApp’ın yeni kullanıcı mukavelesi sebebiyle, Telegram ve Signal üzere çeşitli platformlar popülerliğini artırmayı başardı.

Telegram aslında nispeten daha çok bilinen ve kullanılan bir uygulamaydı. Ama Signal reklamını hayli yeterli yapmayı başardı. Şimdilerdeyse şirket, platforma getirdiği yeni özellikleriyle gündeme geliyor. Bugün de uçtan uca şifreleme özellikli küme davetleri yeniliğiyle karşımıza çıktı.

Signal, 40 kişilik küme görüşmelerini getiriyor

Signal bugün, büyük küme davetlerini şifrelemek için geliştirdiği açık kaynaklı yazılım Signal Calling Service’in detaylı bir açıklamasını yayınladı. Şirket, bu süreç için “seçici yönlendirme” ismini verdiği bir özelliği kullanıyor. Ayrıyeten mevcut açık kaynaklı SFU’lardan daha yüksek bir hacmi işleyebilen bir de sürüm geliştirdiler.

Artık pandeminin ikinci yılına yaklaştığımız bu devirde, öteki Zoom ve WhapsApp üzere şirketlerin “uçtan uca şifreleme” argümanlarının aslında bağlantının özel olacağı manasına geldiğine ne kadar güvenmemiz gerektiğini biliyor olabilirsiniz.

İşverenler, Zoom toplantılarınızı kaydetmeye, dinlemeye, dökümleri indirmeye ve hatta uygulamada gönderdiğiniz özel DM’leri denetim etmeye kadar uzanan şirket hesabındaki görüntü konferans aktifliğinizi denetim edebiliyorlar.

ABD Adalet Bakanlığı’nın Çin merkezli bir güvenlik yöneticisinin, Tiananmen Meydanı’na atıfta bulunan aramaları izlediği ve kestiği istikametindeki tezlerinin belirttiği üzere, Zoom’un kendisi devreye giriyor olabilir. Zati herkesin bildiği üzere uygulama son devirde bir ton güvenlik açığı kaydetti.

Görüntü hizmetleri ve saklanan kayıtlar üzere özel içerikler için genel olarak devlet, mahkeme celplerini kabul edebiliyor. Lakin Signal bunlara sahip olmadığı için yapamıyorlar. Bu sayede daha inançta hissetmek için bir dizi adımdan geçebilir yahut en baştan yalnızca data vermeyen uygulamalara girmeyi tercih edebilirsiniz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu