Mobil

OPPO INNO DAY 2021’de Birinci Katlanabilir Modeli Find N’i Tanıttı

OPPO, INNO DAY 2021’de birinci katlanabilir amiral gemisi modeli OPPO Find N’i tanıttı. Dört yıllık Ar-Ge ve altı jenerasyon prototip çalışması sonucunda geliştirilen OPPO Find N, gelişmiş bir katlanma tecrübesi yaşatmak için en yeni teknolojileri ve gibisi görülmemiş kaliteyi bir ortaya getiriyor. Katlanabilir forma yeni bir yaklaşım getiren eser, katlandığında tam fonksiyonlu kompakt bir akıllı telefonken açıldığında sezgisel ve kapsayıcı bir büyük ekran sunuyor.

 

OPPO’nun Eser Müdürü Pete Lau, hususla ilgili şunları söyledi: “Yeni formlar, akıllı telefon dalında heyecan verici bir çağın kapılarını açıyor. OPPO daha fazla kullanıcının muhtaçlıklarını karşılayan yeni bir eser sunma gayesiyle, çeşitli formlar, menteşe dizaynları, ekran materyalleriyle ve farklı en uzunluk oranlarında denemeler yaptı. Katlanabilir akıllı telefona daha uygun bir yaklaşım kazandırmak ismine uzun bir vakit ve ağır bir efor harcadı. OPPO Find N ile insanların bir akıllı telefonun neler sunabileceğine dair algısını değiştirmeyi ve katlanabilir aygıtları daha da geniş bir kitle için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz.”

 

Yatay ekran oranı

OPPO Find N, katlanabilir bir akıllı telefonun iç ekranında birinci sefer yatay bir oran kullanıyor. Kullanıcıların sürükleyici 7,1 inç iç ekran ve 5,49 inç dış ekran ortasında problemsiz geçiş yapması için daha uygun bir kullanım istikrarı sunuyor. Bu ekran, boyut yahut kullanılabilirlikten ödün vermeden eksiksiz bir akıllı telefon tecrübesi yaşatıyor.

 

İç ekran 8.4:9 en uzunluk oranına sahip ve direkt yatay modda açılıyor. Böylelikle kullanıcılar aygıtı tekrar döndürmek zorunda kalmadan görüntü izleyebiliyor, oyun oynayabiliyor yahut kitap okuyabiliyor. Katlandığında sahip olduğu 18:9 en uzunluk oranı ise tek elle kullanımı kolay bir ekranla kullanıcılara eksiksiz ve alışılmış bir akıllı telefon tecrübesi sunuyor.

 

Esnek Menteşe

OPPO Find N’deki Esnek Menteşe, 136 adet bileşeni 0,01 mm’ye varan çok hassaslıkta bir ortaya getiriyor ve menteşenin insan bedenindeki eklemler kadar meselesiz çalışmasını sağlıyor. OPPO’nun eşsiz su damlası menteşe tasarımı, katlanabilir aygıtlardaki kimi büyük meseleleri tahlile kavuşturuyor. Bu tasarım, ekrandaki katlama açısını genişletiyor ve ekran katlandığında bir tampon vazifesi görüyor. Katlama sonuncuda oluşan iz ise TUV’ye nazaran başka aygıtlarla karşılaştırıldığında %80’e kadar daha az fark ediliyor. Bu tasarım, katlandığında ekranlar ortasındaki boşluğu da pratik olarak ortadan kaldırıyor, daha bütünleşmiş bir görünüm sunarken iç ekranı çizilmelere karşı daha düzgün koruyor. 

 

FlexForm Modu

Gelişmiş Esnek Menteşe içindeki kam ve yay, açıldığında 50 ile 120 derece ortasında rastgele bir açıda, aygıtın serbestçe durabilmesini sağlıyor. Katlanan ekrandan güç alan bir dizi yazılım özelliğiyle birlikte OPPO Find N’deki FlexForm Modu, kullanıcıların aygıtı çok çeşitli kullanım senaryolarına uyarlanabilmesine imkan tanıyor.

 

Müzik, Notlar ve Kamera uygulamaları üzere uyumlu uygulamaların daha âlâ ve daha verimli çalışması için OPPO, kullanıcı arayüzünü de özelleştirdi. Örneğin, Notes uygulaması kullanıldığında OPPO Find N, aygıtı elde tutmadan not almayı mümkün kılan küçük bir dizüstü bilgisayara dönüşebiliyor. Find N, çeşitli açılarda serbestçe durabildiğinden kendi kendinin tripodu olarak da misyon yapıyor. Böylelikle 4K HD hızlandırılmış görüntüleme, görüntü görüşmeleri ve online toplantıları kolay ve eller hür biçimde yapılabilir hale getiriyor. 

 

Serene Ekran

OPPO’nun özel 12 katmanlı Serene Ekranı, kusursuz muhafaza ve dayanıklılık sunarken pürüzsüz bir katlanabilir ekran tecrübe için Esnek Menteşeyle ahenk içinde çalışıyor. Ekran, 0,6 mm olan olağan akıllı telefon camlarına kıyasla 0,03 mm’lik bir Flexion UTG (ultra ince cam) katmana sahip. Bu incelik, güç ve dayanıklılığı garanti ederken kolay kolay bükülmeye de imkan tanıyor. Serene Ekran, TUV tarafından doğrulandığı üzere, neredeyse hiç iz yapmayan pürüzsüz bir katlama tecrübesi sunarken 200.000 kereden fazla katlanabilme özelliğiyle de inanç veriyor.

 

İç kısımda, izlenen içeriğe bağlı olarak yenileme suratını 1-120 Hz ortasındaki rastgele bir kıymete uyarlayan akıllı dinamik yenileme suratı teknolojisine sahip bir LTPO ekran kullanılıyor. İç ekran ayrıyeten 1.000 Hz’e kadar dokunmatik örnekleme suratı takviyesi sunuyor.

 

OPPO, kullanıcılara kesintisiz ve problemsiz bir tecrübe yaşatmak için, iç ve dış ekranlar ortasında hem parlaklıkta hem de renk kalibrasyonunda ince ayarlar yaptı. Her iki ekran da 10.240 otomatik parlaklık düzeyine sahip ve 1.000 nit’e varan en üst parlaklık düzeyiyle farklı aydınlıktaki tüm ortamlarda kullanım konforu sunuyor. 

 

Yazılım inovasyonu

Katlanabilir bir aygıtta sunulan şahane yazılım tecrübesi, yeni formdan en uygun formda yararlanıyor ve kullanıcılara yeni bir akıllı telefon tecrübesi yaşatıyor. Find N’nin 7,1 inçlik iç ekranı, standart 6,5 inçlik bir ekrana nazaran %60 daha geniş bir görsel alanla daha sürükleyici bir tecrübe yaşatıyor; çoklu vazifeler ve üretkenlik üzere kullanım senaryolarına yönelik yazılım inovasyonlarında daha fazla imkan sunuyor.

 

Açıldığında, daha büyük boyutuyla yaşattığı tablet gibisi tecrübeden tam olarak yararlanmak için OPPO Find N, yan yana çoklu vazifeleri daha sezgisel hale getiren yeni hareketli kısa yollara sahip. Uyumlu bir uygulama kullanırken, ekranı ikiye bölmek için aygıtın ortasında iki parmağınızı aşağı kaydırabilirsiniz yahut tam ekran penceresini, dört parmağınızla sıkıştırarak kayan bir pencereye dönüştürebilirsiniz. OPPO Find N, uyumlu simgelere uzun mühlet basma ve sürükleme üzere klâsik bölünmüş ekran hareketlerini destekliyor. Bunun yanında, yaygın olarak kullanılan bölünmüş ekranda çoklu uygulama kombinasyonlarını ana ekrana kaydetme yeteneğine de sahip.

 

OPPO Find N yazılımı, kullanıcıların iki ekran ortasında meselesiz ve doğal bir halde geçiş yapmasını sağlamak üzere optimize edildi. Telefonu açarken, içerikler dış ekrandan ana iç ekrana meselesiz bir biçimde aktarılıyor. Aygıtı katlarken, kullanıcının tıpkı fonksiyonu dış ekranda kullanmaya devam etmesi için kapaktaki ekranın üst kaydırılması kâfi oluyor. Ayrıyeten, yazarken iki başparmak kullanmayı kolaylaştıran bölünmüş bir klavye de dahil olmak üzere, geniş iç ekranda sunulan bir dizi klavye özelleştirmesi, üretkenliği en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı oluyor.

 

Kamera

Yüksek kalitede fotoğraflar ve görüntüler için amiral gemisi seviyesinde üçlü kamera kurulumuyla donatılan OPPO Find N, 50 MP Sony IMX 766 ana sensör, 16 MP ultra geniş lens ve 13 MP telefoto lensin yanı sıra hem iç hem de dış ekranda selfie kameralarına sahip. Yeni form ile FlexForm Modu birbirine uyarlayan OPPO Find N, katlanabilir yapıdan tam olarak yararlanmak için, kullanıcıya nazaran özelleştirilebilen yazılım sayesinde, yenilenmiş bir kamera tecrübesi sunuyor. 

 

 

OPPO Find N’deki yeni bölünmüş kameralı kullanıcı arayüzü, bir tarafta fotoğraf çekmek ve akabinde öteki tarafta en son çekilen fotoğrafı görüntülemek, paylaşmak ya da silmek için geniş ve etkileyici iç ekranı kullanmayı mümkün kılıyor. Ekran açık olduğunda ana kameradan fotoğraf çekerken hem kendinizi hem de çekilen mevzuyu görmek için iç ve dış ekranı kullanabilir, çekimin ön izlemesini tıpkı anda yapabilirsiniz.

 

Daha güçlü art kamera, kapak ekranını kullanarak imajın ön izlemesinin yapılabilmesine imkan tanırken daha da yüksek kaliteli selfie’ler için kullanılabiliyor. Selfie’ler el hareketleri kullanılarak da çekilebiliyor, böylelikle deklanşöre basmak zorunda kalmadan kolaylıkla fotoğraf karesi içinde kalmak mümkün oluyor.

 

Ergonomik tasarım

Telefonda tutuş hissini güzelleştirmek ve şık bir görünüm sağlamak için, katlanabilir bir telefonda birinci sefer OPPO Find N’de her iki dış kenarda 3 boyutlu kavisli tasarım kullanıldı. Art kapak ve art kamera modülü, Find X3’ün akışkan kavisli tasarım lisanının devamı niteliğinde. Birleştirilmiş kıvrımlar, kamera modülünün yüksekliğini görsel olarak hizalarken Gorilla Glass Victus art panel ve seramik kamera plakası şık bir dokunuş hissi uyandırıyor.  

 

OPPO Find N üç farklı renkte geliyor. Siyah renk, taban katmanı üzerinde ince ve birinci sınıf bir parlaklık efekti elde etmek için ışıltılı mat cam ve sinema laminasyondaki yeni tekniklerin birleşimini sunuyor. Beyaz seçenek, uyumlu bir görünüm yaratmak için parlak cam ve seramik kamera plakasına uyan rafine bir dokuya sahip beyaz seramikten ilhamını alıyor. Mor renk ise şeffaf bir dokunun yanında ışık ve gölge yanılsamaları sunmak için çok sayıda özelleştirilmiş sinema katmanıyla kaplanmış lüks bir parfüm şişesini andırıyor.

 

Performans

OPPO Find N, 12 GB’a kadar LPDDR5 RAM, 512 GB UFS 3.1 depolama ve Qualcomm® Snapdragon™ 888 Taşınabilir Platformu ile donatıldı. Büyük 4.500 mAh pili, tüm günü geçiren pil ömrü sunarken, 33W SUPERVOOC Süratli Şarj ise 30 dakikada %55, 70 dakikada %100 şarj edecek biçimde optimize edildi. Ayrıyeten 15W AIRVOOC kablosuz şarjı (standart Qi ile uyumludur) ve 10W zıt kablosuz şarjı destekleyen OPPO Find N, yandaki güç düğmesine eklenmiş bir parmak izi okuyucusuna sahip. OPPO Find N, daha gerçekçi ses sunmak için çift hoparlör sistemi ve Dolby Atmos dayanağı ile geliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu