Donanım

NVIDIA RTX 3060 Ti, daha güçlü bir versiyona sahip olabilir!

NVIDIA, dünyanın en büyük ekran kartı üreticileri ortasında bulunuyor. Şirket, ışın izleme (RTX) üzere teknolojileri ve sunduğu performansı sayesinden oyuncular tarafından çok seviliyor ve uygun satış sayılarına ulaşıyor.

NVIDIA, geçtiğimiz yıl RTX 3060 ekran kartının performanslı versiyonu RTX 3060 Ti ekran kartını tanıtmıştı. Tanıtımın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra ortaya yeni bir tez atıldı. Teze nazaran RTX 3060 Ti, farklı bir GPU etrafında oluşturulmuş bir sürümle bizlerin karşısına çıkabilir.

RTX 3060 Ti, daha güçlü bir GPU ile gelebilir!

Twitter üzerinden yapılan kimi paylaşımlara nazaran NVIDIA, masaüstü ekran kartı RTX 3060 Ti için yeni çalışmalar sürdürüyor. Şu anda ekran kartı, GA104 grafik süreç ünitesini kullanıyor. Kullanıcılara düzgün bir performans verse de NVIDIA tarafından kâfi görünmüyor. Savlara nazaran ekran kartı, GA104 yongasından daha güçlü olan GA103 yongasına geçiş yapacak.

Paylaşılan tweette AIDA64 kıyaslama aracının en son beta sürümü notlarında yeni bir giriş olarak GA103 GPU’lu 3060 Ti’yi görülüyor. Bunun bir kusurdan ötürü mı yoksa bilerek mi oluşturulduğu şimdi bilinmiyor. Fakat GA103 grafik süreç ünitesi, şu anda NVIDIA’nın en güçlü ekran kartlarından RTX 3080 Ti‘da kullanılıyor.

Bu durum, GA103’ün RTX 3060’da kullanılma mümkünlüğünü düşürüyor. Mümkün bir GA103 yongalı ekran kartında eski versiyonda da olduğu üzere 4.864 CUDA çekirdeği bulunacak. Hali hazırda satışta olan versiyonlar, bu güncellemeden faydalanamayacak. İki versiyon ortasında kimi farklılıklar bulunacak.

GA103 grafik süreç ünitesine sahip versiyon, olağan versiyondan farklı bir dizayna sahip olmayacak. Genel olarak GA103 yongasına sahip versiyonda daha az ısınma olacağı için performansta belli oranda artışlar yaşanacak. NVIDIA’nın bu sürümü piyasaya sürmesi için ortalarında performans farklılıklarının olması gerekiyor.

Pekala sizin fikirleriniz neler? Sizce daha güçlü bir grafik süreç ünitesine sahip RTX 3060 Ti karşımıza çıkar mı? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu