Teknoloji

Microsoft, HoloLens 3 başlığı hakkında beklenen açıklamayı yaptı!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan kimi raporlar, Microsoft çatısı altında geliştirme süreci devam eden HoloLens VR başlıklarının 3. versiyonunun iptal edilmiş olabileceğini söylüyordu. Bunun üzerine şirket, yaptığı açıklamayla birlikte mevzuya açıklık getirdi. İşte detaylar…

Microsoft, HoloLens 3 konusuna açıklık getirdi

Bu hafta başlarında yayınlanan bir raporun, HoloLens 3’ün iptal edilmiş olabileceğini ortaya çıkarmasından sonra Microsoft tarafından birinci resmi açıklama yapıldı. Şirket, HoloLens’in kusursuz olduğunu ve programda hiç bir sorun olmadan çalışmalara devam edildiğini söyledi.

Şirketin açıklaması öncesinde ortaya çıkan haberler, Microsoft’un son aylarda HoloLens 3 planlarını rafa kaldırdığını ve bunun başlıklar için yolun sonu olabileceğini söylese bile, daha sonra paylaşılan kimi sızıntılar aslında VR alanında Samsung ile bir iştirakin kelam konusu olduğunu ve durumun pek de o denli olumsuz olmadığını gözler önüne sermişti.

Bununla birlikte Microsoft, ABD Ordusuna HoloLens başlıkları üretmek için, 10 yıllık bütçesi 21,88 milyar dolara kadar çıkabilen bir mukaveleye imza attı. Geliştirilen bu sistemin, karma gerçeklik eğitim ortamı sağlamak için artırılmış gerçeklik ve makine tahsilini kullanması bekleniyor. Ancak şirketin programın bir oldukça gerisinde olduğu söyleniyor.

Buna ek olarak, Microsoft çalışanlarının bu mevzu sebebiyle iki farklı görüş üzerinde gruplaştıkları söyleniyor. Çalışanların bir kısmı, şirketin donanımı üretmeye devam etmesi gerektiğini savunuyor. Başkalarıysa, yazılım üzerine ve Meta data tabanına odaklanılması gerektiği kanaatinde.

Alex Kipman isimli bir üst seviye Microsoft çalışanı, toplumsal medya üzerinde yapılan yorumlara şu sözlerle yanıt verdi:

İnternette okuduklarınıza inanmayın. HoloLens şahane gidiyor. Şayet bahsi geçen mevzuyla alakalı internette arama yaparsanız, vaktinde HoloLens 2’yi iptal ettiğimizi de söylediler. En son denetim ettiğimde bu projeyi muvaffakiyetle tamamlamıştık.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu