İnternet

Mars Keşif Aracı Perseverence’ta Çıkan Önemli Sorun Can Sıkıyor!

Mars Perseverance keşif aracının kızıl gezegenden örnek toplama çalışmaları kıymetli bir pürüzle karşılaştı. NASA, sondaj karuselinin (sondaj matkabını depolayan ve dahili sürece için örnek tüplerini ileten cihaz) enkaz kesimleri tarafından kısmen bloke olmasından sonra keşif aracının örnekleri depolamayı durdurduğunu bildirdi. Keşif aracı 29 Aralık’ta anormallikle karşılaştı, lakin vazife takımı, sondaj matkabını çıkarmak, robot kolunu karuselden çıkarmak ve neler olduğunu doğrulamak için manzara alma komutunu göndermek için 6 Ocak’a kadar beklemek zorunda kaldı.

Bu enkaz modüllerinin, çekirdekleme ucunu indirirken numune tüpünden düşen ve bu kesimin karuselde düzgün bir biçimde oturmasını engelleyen çakıl taşları olduğu düşünülüyor. Depolama, NASA’nın örnekleri sonunda Dünya’ya geri getirme planları için çok büyük ehemmiyete sahip.

Doğal ki bu durum örnek toplamanın sona erdiği manasına gelmiyor. NASA/JPL’nin baş numune mühendisi Louise Jandura‘nın belirttiği üzere karusel enkazla çalışacak halde tasarlandı. Lakin takım birinci defa enkazı temizlemek zorunda kaldı ve Jandura, operatörlerin çakıllardan “denetimli ve sistemli bir halde” kurtulmak için muhtaçlık duydukları kadar vakit alacağını söyledi.

Bu, Perseverance’ın yaşadığı birinci sorun değil. Keşif aracı, birinci denemesinde de örnek toplayamamıştı ve Ingenuity helikopteri altıncı uçuşu sırasında bir sürece yanılgısı yaşamıştı.

Yeniden de yaşanan bu olay, misyonun zorluklarını gösteriyor. Örnek toplamak ve depolamak üzere görünüşte çok kolay bir misyon bile zıt gidebilir. Ve Mars çok uzak olduğundan ötürü düzeltmelerin gerçekleştirilmesi kolay değil. Ayrıyeten, kesinlikle düzeltilebileceklerinin garantisi de yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu