Mobil

iPhone 14 serisinin kimi özellikleri ortaya çıktı!

Bir mühlet evvel piyasa pahası 3 triyon doları aşan birinci şirket unvanının sahibi olan Apple, bu yılın sonlarına gerçek piyasaya sürmeye hazırlandığı iPhone 14 serisi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Serinin tanıtım tarihi yaklaştıkça ortaya çıkan argümanların ve sızıntıların sayısında önemli bir artış yaşanırken, kısa mühlet evvel aygıtlarla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

iPhone 14 serisi kullanıcılara neler sunacak?

Apple, son iki kuşakta olduğu üzere iPhone 14 serisinde de kullanıcıların karşısına dört modelle karşısına çıkacak. Lakin burada kıymetli bir oyuncu değişikliği olduğunu da belirtelim. Çünkü iPhone 14 serisinde küçük modeli olmayacak, bunun yerine Max isminde yeni bir aygıt kullanıcıların beğenisine sunulacak.


iPhone 14 Pro modellerinde kullanılması beklenen ön panel tasarımı

Bu doğrultuda iPhone 14 ve 14 Max’in serinin birebir ekran boyutlarına sahip uygun fiyatlı modelleri olması beklenirken, Pro ve Pro Max ise evvelkilerde olduğu üzere üst seviye özellikleri ve yüksek fiyat etiketlerini benimseyecek. Öte yandan akıllı telefonların tümünde ProMotion teknolojisi ile harmanlanmış 120 Hz ekran tazeleme suratı bulunacak.

Birinci olarak 2017 yılında tanıtılan iPhone X modelinde kullanıldıktan sonra adeta bir gelenek haline gelen çentik tasarımı da iPhone 14 serisi ile büyük ölçüde değişecek. Bu noktada Pro ve Pro Max modellerinde içerisine Face ID ve ön kameranın konumlandırıldığı hap halinde bir tasarım kullanılacak. Serinin öteki üyelerinde ise yeniden çentik tasarımı bizleri karşılayacak.

RAM tarafında da kimi değişikliklerin yapılması planlanıyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 13 serisinin Pro ve Pro Max modellerinde tercih edilen 6 GB RAM, iPhone 14 serisinin tüm üyelerinde kullanılacak. Böylece ortadaki performans farkı minimuma indirilerek nispeten uygun fiyatlı modelleri satın alan kullanıcılara Pro hissi verilecek. Bunun dışında tekrar Pro ve Pro Max aygıtlarında 8K görüntü kaydı yapabilmesi için 48 Megapiksel çözünürlüğünde ana kamera mevcut olacak.

Son olarak iPhone 14 serisinin geçtiğimiz günlerde sızdırılan varsayımı başlangıç fiyat etiketleri ise şöyle;

  • iPhone 14: 799 dolar
  • iPhone 14 Max: 899 dolar
  • iPhone 14 Pro: 1099 dolar
  • iPhone 14 Pro Max: 1199 dolar

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? iPhone 14 serisinin teknik özellikleri ve tasarımı nasıl olmalı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu