Mobil

iOS 15’e Geçiş Suratı, iOS 14’ten Çok Daha Düşük Kaldı!

Apple tarafından geliştirici dayanak sayfalarından birinde sağlanan datalara nazaran, son dört yılda piyasaya sürülen tüm Apple iPhone modellerinin dörtte üçünden azının işletim sistemi iOS 15’e yükseltildi. Bu dönüşümün suratı, daha evvelki iOS güncellemelerine nazaran biraz daha yavaş üzere görünüyor.

2020 Aralık ayı prestiji ile Apple, son dört yılda üretilen tüm iPhone’ların yüzde 81’inin iOS 14 kullandığını belirtiyor. iOS 15 çalıştırma imkanına sahip olan aygıtlarınsa yalnızca yüzde 63’ünde iOS 15 kullanılıyor. 2020’de, bu oran yüzde 72 idi.  

Bu da kullanıcıların büyük denebilecek bir kısmının ekranlarına gelen yeni işletim sistemine terfi etme bildirilerini dikkate almadığını gösteriyor. Kullanıcıların terfi etmeme isteğinin nedeninin performans yahut kararlılık olduğu düşünülmüyor. Çünkü iOS 15 yanılgısız denebilecek ve eski iPhone’lara bile artı bedel ekleyen bir işletim sistemi.

Değişime karşı durmanın esas nedenleri arabirim değişiklikleri, Safari tarayıcısındaki değişiklikler ve kullanıcıların orjinal arabirimden uzaklaşmak istememeleri olabilir.

Tekrar de bu sayılar, Apple’ı endişelendirmiş üzere görünmüyor. Apple güncellemeleri Google’ın Android güncellemeleri ile karşılaştırıldığında, açık orta ileride. Geçtiğimiz yıl Google, Android kullanıcılarının büyük kısmının hala Android’in eski sürümlerini kullandığını söylüyordu. En son Android sürümünü kullanan kullanıcıların oranı yalnızca yüzde 26,5’ta kalmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu