Bilim

Ingenuity Mars helikopteri, 2022’nin birinci uçuşunu gerçekleştirecek

Havacılık ve uzay kesiminde epey ağır geçen 2021 yılının akabinde gözler 2022’de gerçekleştirilecek projelere çevrildi. NASA, Ingenuity Mars helikopterinin 2022’de gerçekleştireceği birinci uçuşun muştusunu verdi.

Ingenuity Mars helikopteri ile ilgili açıklamayı yapan birinci kişi NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda misyon yapan Ingenuity pilotu Martin Cacan oldu. Helikopterin bulunduğu pozisyon nedeniyle şiddetli bir uçuş gerçekleşeceğini belirten Martin Cacan, misyon amacından bahsetti.

Ingenuity Mars helikopteri, Perseverance uzay aracına eşlik edecek

Cacan, “Başlangıçta inançlı bir formda inecek kayaların olmaması nedeniyle kum alan tercih edildi. Seçilen alan aslında o kadar kayadan mahrum ki, 18. iniş sırasında görüş navigasyonundaki parametrelerin olağandışı olması nedeniyle ihtarlar rapor edildi. Sonuç olarak, yükselişin ortasında erken iniş riskini azaltmak için arıza muhafaza parametrelerini güncelleyeceğiz.” dedi.

Ingenuity, 18 Şubat 2021’de NASA’nın Perseverance uzay aracı ile Mars’ın Jezero Krateri’nin tabanına indi. Kısa müddette uçuç gerçekleştiren helikopter, gezegendeki ince atmosfere karşın hava keşfinin mümkün olduğunu kanıtladı.

Mars helikopteri, birincisi 19 Nisan’da gerçekleştirilen uçuş akabinde 2021’i toplam 18 uçuş ile kapattı. En son uçuşunu 15 Aralık’ta gerçekleştiren Ingenuity, 33 dakika havada kalarak 3.81 km ara kat etti.

Ingenuity, milyarlarca yıl evvel büyük bir göl ve ırmak deltasına konut sahipliği yapan Jezero toprağını keşif için hazırlanıyor. Mars’ta ömür belirtilerini potansiyel olarak koruyabilecek yegane yerin Jezero toprağı olduğunu belirten takım, deltada kalıntı bulmayı umuyor.

Perseverance uzay aracına eşlik ederek yol planlamasını oluşturacak olan Ingenuity, bilimsel keşifte kıymetli bir role sahip. Genişletilmiş vazife ile birlikte Mars keşfi sürat kazanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu