BilimTeknoloji

Euro NCAP, 2021’de test ettiği en inançlı arabaları açıkladı

Araç güvenlik derecelendirme kuruluşu Euro NCAP, evvelki yıl içinde kâfi sayıda araç test ettiyse, kendi kategorilerinde en âlâ performansı gösteren araçların bir listesini yayınlıyor. Kısa mühlet evvel de 2021’de test edilen en inançlı araçlar paylaşıldı.

Euro NCAP, kendi kategorisinde en güzel olan araçları belirlemek için dört kategorinin her birindeki puanların yüklü toplamından hesaplama yapıyor: Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya ve güvenlik yardımcısı. Hesaplama yapılırken standart ekipmanlar bedellendiriliyor, isteğe bağlı sunulan ekipmanlarla alınan puanlar dahil edilmiyor.

Büyük SUV

Üstte bahsi geçen hesaplama kapsamında, Büyük SUV kategorisinde sınıfının en inançlı arabası elektrikli Skoda Enyaq iV olmuş. Saydığımız kategorilerde sırasıyla %94, %89, %71 ve %82 muvaffakiyet gösteren modelin BMW iX, Genesis GV80 ve Audi Q4 e-tron üzere argümanlı rakiplerini geride bıraktığını görüyoruz.

Executive

‘Executive’ kategorisinin en inançlı aracı Mercedes EQS seçilmiş. Elektrikli lüks sedan, yetişkin yolcuda %96, çocuk yolcuda %91, yaya güvenliğinde %76 ve güvenlik yardımcılarında %80 muvaffakiyet göstermişti. 2021 yılında toplamda 5 modelin test edildiği bu kategoride EQS’in en yakın rakibi Polestar 2 olmuş.

Küçük Aile

2021’de küçük aile aracı kategorisinin kazananı Skoda Fabia. Bu yıl bu kategoride yalnızca 3 model test edildi ve Citroen C4 4 yıldız, Dacia Logan ise 2 yıldız aldı. Hasebiyle Fabia için işler kolay oldu. Fabia, yetişkin yolcuda %85, çocuk yolcuda %81, yaya güvenliğinde %70 ve güvenlik yardımcılarında %71 muvaffakiyet gösterdi.

Küçük MPV

Küçük MPV kategorisinde bedellendirilen Toyota Yaris Cross, bu sınıfın en inançlı aracı seçilmiş. Bu kategoride yarıştığı modeller Renault Kangoo, Volkswagen Caddy ve Nissan Townstar. Kelam konusu kategorilerde sırasıyla %86, %84, %78 ve %81 muvaffakiyet gösteren Yaris Cross’un bu mevzudaki en büyük rakibi Volkswagen Caddy olmuş.

Küçük SUV

Küçük SUV sınıfında ise başkan, bu ay içerisinde Türkiye’de de satışa sunulacak olan Nissan Qashqai. 2021’de içten yanmalı ve elektrikli dahil pek çok modelle birlikte test edilen yeni Qashqai, bilhassa güvenlik yardımcısı kategorisinde %95 muvaffakiyet göstererek rakiplerine büyük fark atmış. Qashqai’nin yetişkin, çocuk ve yaya kategorilerindeki başarısı sırasıyla %91, %91 ve %70.

Büsbütün elektrikli

Euro NCAP, 2021’de birinci defa “tamamen elektrikli araç” kategorisini de bu derecelendirmelere eklemiş. Mercedes EQS bu kategorinin de kazananı olmuş. Bu kategoride de Polestar 2, Alman otomotiv devinin elektrikli sedanını yakından takip eden isim olmuş.

Euro NCAP, öbür kategorilerde yeteri kadar model test edemediği için “2021’de sınıfının en iyisi” listesine dahil etmemiş.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu