Mobil

Çin’in Yutu-2 Aracı, Ay’ın Görünmeyen Tarafında Şaşırtan Bir Keşif Yaptı!

Ocak 2019’da Çin, Ay’ın uzak tarafına birinci keşif aracını indirerek değerli bir muvaffakiyete imza attı. Yutu-2 keşif aracı, iki yıldır Ay’ın Dünya’dan görünmeyen uzak tarafını geziyor ve keşfedilmemiş bölgeye dair pahalı bilgiler sunuyor. Fakat bilgi toplayan tek kısmı bilimsel aygıtları değil, tekerlekleri bile orada bilime dayanakta bulunuyor.

Keşif aracı, kendisi de nefes kesici imajlar çeken ve bilime etkileyici katkılarda bulunan Chang’e 4 iniş aracı tarafından taşındı ve Ay’ın yüzeyinde 1.000 metreden fazla yol kat etti. Araştırmacılar, Science Robotics’te yayınladıkları çalışmada Ay’ın uzak tarafındaki ay toprağının özelliklerini belirlemek için keşif aracının hareketlerinden elde edilen dataları kullandılar.

Keşif aracının yaptığı gezinti, arazinin ne kadar sağlam olduğunu ve ne çeşit bir regolitle (gök cisimleri üzerindeki toprak) ile uğraştığını belirlemelerine yardımcı oldu. Ve sonuçlar, Apollo astronotlarının deneyimlediğinden hayli farklı görünüyor. Aslında, kuru kuma misal kimi Dünya gibisi niteliklere sahip.

Muharrirlerin makalede belirttiğine nazaran “Seyahati sırasında Yutu-2, değişen derecelerde hafif kayma yaşadı, bu da arazinin büyük ölçeklerde nispi olarak düz olduğunu, lakin dağınık lokal hafif eğimlere sahip olduğunu gösteriyor. Tekerleklerine yapışan pütürlü toprak, öteki ay iniş yerlerinde karşılaşılandan daha büyük bir ay toprağı ahengi manasına geliyor“.

Ayrıyeten “daha fazla tanımlama sonuçları, regolitin taşıma özelliklerinde Dünya’daki kuru kum ve kumlu balçıklara benzediğini ve Apollo vazifeleri sırasında tanımlanandan daha büyük taşıma gücü gösterdiğini” gösteriyor.

Bunun nedeni, uzay aşınmasının daha uzun bir sürece yayılmış olması olabilir. Farklı görünen öteki bir şey de, bölgedeki kaya ve kraterlerin sayısının yakın tarafta gözlemlenenden çok daha fazla olması. Bilhassa, yüksek oranda yansıtıcı materyal içeren taze kraterler, bir göktaşı tarafından (olmayan) havaya fırlatılan ve yüzeye geri inen ay materyalinin yarattığı tesirler olarak tanımlanabilecek ikincil tesirlerin bir sonucu olabilir.

Yutu-2’den elde edilen bulgular, Ay’ın her vakit gördüğümüz ve bizden saklanan iki yüzü ortasındaki farkla ilgili daha geniş bilimsel literatüre katkıda bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu