İnternet

Çin, Starlink uydularını Birleşmiş Milletler’e şikayet etti: Büyük öfke var

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından fırlatılan Starlink internet uyduları Çin’i öfkelendirdi. Çinli yetkililer, Starlink uydularıyla çarpışmasını önlemek için Tiangong uzay istasyonunun yörüngesini değiştirmek zorunda kalmaları nedeniyle Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisi’ne (UNOOSA) şikayette bulundular.

Pekin, ülkenin uzay istasyonunun Starlink uydularıyla en az iki kere çarpışmaya yaklaştığını, bu nedenle kazayı tedbire hareketi ve çarpışmadan kaçınma denetimi uygulamak zorunda kaldıklarını söylüyor. Olaylar 1 Temmuz ve 21 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Çin, Dış Uzay Mutabakatı‘na taraf olan tüm devletlere, hükümet ve sivil toplum kuruluşlarının uzaydaki faaliyetleri için memleketler arası sorumluluk taşımaları gerektiğinin hatırlatılmasını istedi.

Bilim insanları uyarmıştı

Şikayetin basına yansımasının akabinde Çin’in Twitter olarak anılan Weibo’da Elon Musk, Starlink ve ABD’ye yönelik ağır tenkitler yapıldı. Çinliler Starlink uydularını “yalnızca bir uzay çöpü yığını” olarak tanımladı ve “Amerikan uzay savaşı silahları” olarak nitelendirdi.

Chen Haiying isminde bir kullanıcı “Starlink’in riskleri yavaş yavaş açığa çıkıyor, tüm insan ırkı ticari faaliyetlerinin bedelini ödeyecek dedi. SpaceX’in şu ana kadar 1.900’e yakın uydu fırlattığı biliniyor. Bilim insanları daha evvelki açıklamalarında, uzayda çarpışma riskleri konusundaki telaşlarını tekraren lisana getirmişlerdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu