Mobil

Apple, iPhone 15 Pro kamerası için beklenen adımı atıyor!

Apple, halihazırda Mart yahut Nisan ayında yapılacak olan etkinliğinde tanıtması beklenen yeni iPhone SE modeli üzerinde çalışmaya devam ediyor. Ayrıyeten bir yandan da 2022’nin 2. yarısında karşımıza çıkacak, yeni iPhone 14 ailesinin gelişmelerini sürdürüyor.

Ancak bugün ortaya çıkan sızıntılar, şirketin iPhone 13 modellerini tanıtmasının üstünden sırf 4 ay geçmesine karşın, iPhone 15 ailesi için birtakım mutabakatlar yaptığını ortaya çıkardı. Bunların ortasındaysa, bilhassa kamera alanında yapılması planlanan yenilikler dikkatleri üzerine topladı.

Apple, iPhone 15 Pro için periskop lens üzerinde çalışıyor!

Ortaya çıkan sızıntılara nazaran Apple, 2023 iPhone’larında kullanılacak periskop lenslerin ana tedarikçisi olması beklenen Lante Optics ile görüşmeleri sürdürüyor. Hatta, şirketin bileşen numunelerini esasen aldığı ve en son kararın Mayıs ayına kadar verileceği söyleniyor.

Bileşenler onaylanırsa Apple, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max olarak adlandırılacağını varsaydığımız 2023 iPhone serisinin üst seviye modellerinde 5x optik yakınlaştırma yapabilen periskop lense yer verecek. Ayrıyeten, Lante Optics’in Apple’a 100 milyondan fazla bileşen tedarik etmesinin beklenen olduğu ve bunun şirketin gelirleri üzerinde büyük bir olumlu tesir yaratacağı söyleniyor.

Aslında şirketin iPhone 15’e periskop lens ekleyeceği hakkındaki bu sızıntı yeni bir haber değil. Ming-Chi Kuo isimli bir analist de daha evvel yayınladığı bir raporda Apple’ın, daha uygun optik yakınlaştırma iPhone’lara periskop lens eklemeye çalıştığını söylemişti.

Periskop lens denildiğinde akla birinci evvel denizaltılarda bulunan ve gerekli durumlarda su düzeyin üzerine çıkmadan etrafı görüntüleyebildiğimiz o sistem geliyor. Akıllı telefonlarda da tam olarak bu teknoloji kullanılıyor diyebiliriz. Lens içinde bulunan aynalar, dışarıdan aldığı manzarayı (ışığı) 90 derecelik kırılmayla sensörün üzerine yansıtıyor. Bu sayede sensör ile lens ortasındaki arayı uzatabiliyor ve optik olarak yakınlaşma sağlayabiliyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda Samsung ve Huawei’nin yaptığı, 100x’e kadar yakınlaştırma sağlayan akıllı telefonlarda da benzeri bir teknoloji kullanılıyordu. Doğal bu süreci aslında 10x’e kadar optik olarak, bunun üzerine bir 10x’de dijital yakınlaştırma yaparak sağlıyorlardı.

Hasebiyle Apple tarafında en yüksek yakınlaştırma düzeyi 50x olacaktır diye varsayım ediliyor. Lakin bu, halihazırda kullanılan 2x ve 3x kıymetindeki optik yakınlaştırmanın üzerinde olacağı için hayli büyük bir gelişme diyebiliriz. Aslında Apple’ın bu yılın 2. yarısında tanıtacağı iPhone 14 modellerinde 8K görüntü çekebilen 48 Megapiksel yeni kameralarını kullanacağını biliyoruz. Münasebetiyle iPhone 15’te, bugüne göre çok daha farklı bir sistem olacak.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu