Donanım

AMD, Radeon RX 6000 serisi taşınabilir grafik kartlarını tanıttı

Teknoloji tutkunlarının merakla beklediği CES 2022 aktifliği tüm süratiyle devam ediyor. AMD, gerçekleştirdiği aktiflikte Radeon RX 6000M ve RX 6000S serisi taşınabilir grafik kartlarını kullanıcıların beğenisine sundu.

Şirket, geçtiğimiz yıllarda Dell G5 SE ve ROG Strix G15 AMD Advantage dizüstü modellerinde karşımıza çıktı. Bugün yapılan aktiflik ile birlikte grafik kartı piyasasında rekabet farklı bir boyut kazandı.

AMD Radeon RX 6000M serisi taşınabilir grafik kartları tanıtıldı

5 yeni taşınabilir grafik kartı ile karşımıza çıkan RX 6000M serisi, özellikleri ile Nvidia olan rekabeti bir üst düzeye taşımayı başardı. Radeon RX 6850M XT, bir evvelki serinin en güçlü modeli olan RX 6800M modelinden yüzde 7 daha süratli olacak.

Tüm yeni modellerin TSMC tarafından üretilen 6nm süreci üzerine inşa edildiğini açıklayan AMD, tanıtılan modellerin yüzde 14 daha süratli bellek performansına sahip olduğunu belirtti. Ayrıyeten tanıtılan modeller, eski Radeon RX 6000M serisi kartlardan yüzde 7 daha yüksek saat süratiyle dikkat çekiyor.

AMD, tanıtılan ekran kartları ile ilgili ayrıntılı bilgi paylaşmadı. Birçok kullanıcı, yeni modellerin performans kıymetlerini merak ediyor.

AMD’den ince dizüstü bilgisayarlar için grafik kartı: Radeon RX 6000S özellikleri

Yeni bir eser kümesi ile karşımıza çıkan AMD, ince dizüstü bilgisayarlar için Radeon RX 6000S serisi kartlarını tanıttı. İnce manasına gelen “S” takısına sahip RX 6000S ailesi, ince ve hafif oyun dizüstü pazarı için geliştirildi.

Başka grafik kartlarından yüzde 20 daha ince olan Radeon RX 6000S serisi, performans konusunda hayli argümanlı. RX 68000S modelinin 100W bedelinde 100 FPS üzerine çıkabileceği belirtiliyor. AMD ayrıyeten 6800S modelinin Assassin’s Creed Valhalla, Battlefield V, Back 4 Blood ve Borderlands 3 üzere oyunlarda Nvidia’nın ürettiği rakiplerine nazaran yüzde 10 daha yüksek performans sunduğunun altını çiziyor.

AMD, Radeon RX 6800S modeliyle geliştirilen ROG Zephyrus G14’ün Nvidia RTX 3080 ile birlikte gelen bir Razer Blade 14’e karşı test edildiğinin altını çizdi. Ayrıyeten şirket, 2022’de hem AMD Ryzen işlemcileri hem de AMD Radeon grafik kartlarını kullanacak 20’den fazla yeni dizüstü bilgisayarın tanıtılacağını açıkladı.

AMD, denetimi entegre grafik işlemci yerine direkt Radeon grafik kartına müsaade vererek ortalama yüzde 15 daha uygun performans sağlayabileceğini söylediği Smart Access Graphics teknolojisini tanıttı. Şirket birebir vakitte bu yeni bileşenleri kullanarak sistemin gücünü işlemci ile grafik kartı ortasında dinamik olarak değiştirmesine müsaade veren SmartShift Max’i de duyuruyor.

CES 2022 etkinliğindeki dikkat çeken teknolojilerden haberdar olmak için ShiftDelete.Net YouTube kanalını takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu