Mobil

Aksesuar Pazarı 10 Milyar TL’yi Aştı

Gelişen teknolojilerle her geçen gün büyüyen ‘mobil aksesuar pazarı’, 2021 yılında Türkiye’de 25 milyon adet ve 10 milyar TL’lik hacme ulaştı. Covid-19 salgınıyla başlayan ve devam eden süreçte; konutta geçirilen vaktin artması, konuttan çalışma modeli, meskende kalanların taşınabilir aygıtlarına yönelmesi ve oyun/video üzere aktivitelerin artması üzere sebeplerle kullanıcıların gaming kablolara, kablosuz şarjlara, Type-C ilişki, süratli şarj adaptörleri ve powerbank’lara olan talebi yükseldi. Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Bu durum pazarı bir evvelki yıla nazaran neredeyse yüzde 50 oranında büyüttü. İktisatta yaşanan tüm olumsuz gelişmelere karşın; tüketicinin gereksinimleri ve eğilimlerinin yanı sıra teknolojik aletlerin artık hayatımızda vazgeçilmez bir noktaya gelmiş olması, pazarın 2022 yılında da büyümeye devam etmesine neden olacak” dedi.

En büyük gereksinimimiz kesintisiz şarj!

Bu sene en çok tercih edilen taşınabilir aksesuarların başında MagSafe dayanaklı, Apple aygıtları şarj eden kablosuz şarjlar ve dijital göstergeli şarj kabloları olduğunu söyleyen Uçurum, kelamlarına şöyle devam etti: “Dünyanın başkan taşınabilir aksesuar üreticilerinden Mcdodo olarak, MagSafe Powerbank Charger‘la iPhone 12 ve iPhone 13 serisi kullanıcılarına şarj konusunda uygun fiyatlı yüksek kaliteli alternatifler sunduk ve büyük talep gördük. Ayrıca Apple Watch, Airpods ve iPhone tıpkı anda şarj edebilen ve MagSafe ile uyumlu şarj ünitemiz de Apple’ın 3’te birine denk gelen fiyatı ve savlı dizaynıyla çok tercih edildi. Mcdodo’nun en savlı olduğu alan olan yüksek süratli şarj kablolarında ise akım gösteren LED kablolar bu yıl çok revaçtaydı. Bu açıdan bakınca en büyük taşınabilir aksesuar talebinin şarjlarda olduğunu görüyoruz.”

Mcdodo olarak en büyük maksatlarının; Türkiye’deki taşınabilir aksesuar tüketicisine, bu kadar seçenek ortasında nitekim kaliteli eserleri, ulaşılabilir fiyatlarla sunmak olduğunu söyleyen Uçurum, taşınabilir aksesuarda 2022’in öne çıkacak trendlerini de şöyle anlattı:

Telefon başına 5-6 aksesuar satılıyor

Türkiye’de kullanıcılar, telefon başına ortalama 5 aksesuar alıyor. Bu aksesuarlar kablo, adaptör, kılıf, kırılmaz cam ve kulaklık oluyor. Çeşit olarak artmasa da seçenekler çoğaldıkça tercih edilen eser sayısı artıyor.

MagSafe eserlere talep daha da artacak

Bu yılın en çok tercih edilen eserlerinden olan ve başta Apple olmak üzere pek çok akıllı aygıtla uyumlu, MagSafe dayanaklı şarjlar; 2022’de de daha büyük bir kitleye hitap edecek.

Süratli şarj, en süratli büyüyen alan

Cep telefonlarının özellikleri artarken bataryaları bu sürate yetişemiyor. Bu durumda süratli şarj aletleri kurtarıcı oluyor. Yarım saatte yüzde 50 dolum yapabilen ‘GaN’ teknolojili adaptörler 2021’de de çok talep gördü lakin 2022’nin gözdesi olacak.

Oyuncular, fonksiyonel ve güçlü kablo istiyor

Taşınabilir oyuna olan ilgi arttıkça tüketicilerin gereksinimi da değişiyor. Yüksek kaliteyle üretilen ışıklı şarj ve veri kabloları akıllı aygıtları çok yüklemeden ve ısınmadan koruyor. Yüzde 40 daha süratli şarj için 2.4A’yı destekleyen kabloların dayanıklılığı için örgülü yumuşak naylon gereçler kullanılıyor.   Şarj olduğunda otomatik ilişki kesme üzere inançlı şarj özelliği bulunan eserler, taşınabilir oyun meraklıları için büyük avantaj sağlıyor.  Yüksek teknolojiyle üretilen kablolar, bu yıl da çok tercih edilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu