Oyun

Steam, dolar kurunu neden 2 TL’ye sabitliyor?

Döviz kurundaki dalgalanmalarının son haftalarda oyuncuları üzdüğü aşikar. PlayStation Store ve Microsoft Store’daki oyun fiyatlarına baktığımızda oyunlara bir servet ödememiz gerektiğini görüyorken Steam‘de çoklukla o denli olmuyor. Steam yıllardır ülkemizdeki oyun fiyatlarını döviz kuru üzerinden direkt çevirmek yerine olması gerekenden daha ucuza oyunları listeliyor. Pekala Steam, daha fazla kâr etmek yerine neden oyunları ucuza listeliyor?

Steam’in lokal fiyatlandırma siyaseti nedir?

Şayet bir bilgisayar oyuncusuysanız büyük ihtimalle daha evvel Steam’den bir oyun satın almışsınızdır. Dünya genelinde bilgisayar oyunları 2005 yılından beri 60 dolar bandında çıkıyor. Son periyotta bu standart haline gelmiş fiyatın 70 dolara çıkması gerektiği söylense de standart 60 dolar olarak biliniyor. Oyunlar bu fiyat üzerinden çıkıp direkt olarak Türk Lirası’na çevrilseydi 8 Aralık 2021’de Steam üzerinde listelenen 60 dolar fiyatındaki bir oyun için 800 TL civarı ödememiz gerekirdi.

Döviz kurundaki son dalgalanmalar oyun fiyatlarına şimdi yansımamış olsa da her halükarda oyunlar 60 dolardan çok daha ucuza Türkiye’de satılabiliyor. Bunun nedeni lokal fiyatlandırma denen, bölgedeki kitlenin alım gücüne ve oyunlara olan ilgisine nazaran yapılan pazar araştırmasıdır. Şayet her AAA oyun 800 TL üzere bir fiyattan çıkıyor olsaydı Türkiye’den çok az insan oyunu alabilecekti, bu da oyunun satışlarını azaltacaktı.

Steam dolar kurunu sabitlemiyor! Teşvik ediyor

Sanılanın bilakis Steam’in oyun geliştiricilerinin belirlediği fiyatı 2 TL üzere bir kur üzerinden çevirme üzere bir uygulaması yok. Zati Steam, döviz kurunu 2 TL’ye sabitlemeye zorluyor olsaydı muhtemelen şimdiye kadar pek çok oyun geliştiricisi para kazanamadığı için isyan etmişti. Steam bunun yerine oyun yayıncılarına, her ülkenin alım gücüyle ilgili bilgiler veriyor. Bilhassa de indie oyun geliştiricileri, Steam’in ülkeler hakkında verdiği tavsiyelere uyarak oyunlarını kimi ülkelerde 60 dolar yerine 20 dolara bile satışa çıkarabiliyor.

Bu teşvik uygulaması yıllardır pek çok kaliteli oyunun Türk oyuncular için daha alınabilir olmasını sağladı. Elbette burada sadece Steam’in değil, bu teşvike katılan oyun yayıncılarının hissesi büyük. Şu an Steam’de Age of Empires IV’ün 299 TL’den listelendiğini de görsek de Cyberpunk 2077 üzere AAA oyunların 249 TL olarak listelendiğini de gördük.

Hem Steam, hem de oyun yayıncıları Türk oyuncular için bahsettiğimiz halde teşvikler sağlıyor olsa da bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir. Çünkü dalgalanan döviz kuru yüzünden bir noktada Steam, geliştiricilerin kar kaybetmesini engellemek için daha yüksek fiyatlar önerecek. Tekrar de şimdilik bu durumun tadını çıkarmanız en uygunu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu