Mobil

HarmonyOS 3.0 ne vakit çıkacak? İşte tarih

Huawei, 2 Haziran 2021’de piyasaya çıkan HarmonyOS 2.0 için 2022 yılında hazırlıkları hızlandırıyor. Şimdi HarmonyOS 2.0 küresel sürüm ortaya çıkmadı. Lakin daha evvel Huawei’nin Türkiye dahil birçok ülkeye 2022 içinde dağıtım yapacağı açıklandı. Artık ise şimdi test evresinde olan HarmonyOS 3.0 için çıkış tarihi sızdı.

HarmonyOS 3.0 çıkış tarihi şirket içinden sızdı

Huawei, bir taraftan HarmonyOS 2.0 küresel sürümü için hazırlıklar yapmaya devam ediyor. Şu an için net bir tarih olmasa da bugün ortaya çıkan dokümanlar Mart ayını işaret ediyor. Buna nazaran Weibo‘da sızıntıyı yapan hesap, Mart ayında Huawei’nin bir lansman düzenleyeceğini açıkladı. Bu lansmanda HarmonyOS 2.0 küresel sürümünün de ortaya çıkma ihtimali var.

HarmonyOS 3.0 çıkış tarihi ise bu sızıntıya nazaran 2022 Temmuz olarak ortaya çıktı. Sızıntıya bakılırsa bu tarihte ortaya çıkacak versiyon kararlı sürüm olacak. Kısa bir mühlet evvel de şirketin Harmony OS 3.0 Beta 2 geliştirici önizlemesinin de yakında yayınlanacağı ortaya çıktı. Huawei, HarmonyOS işletim sisteminin şu an için en şimdiki Android versiyondan yüzde 10 daha süratli olduğu tezinde.


HarmonyOS 3.0, şu anda geliştiriciler için beta sürümünde kullanıma açık durumda. Kaynak: Huawei Central

Huawei için 2019 yılında eski ABD Lideri Trump, şirketin mukadderatını değiştiren ambargo kararını aldı. Bu karar sonrası Google servislerinin Huawei telefonlardan çekilmesi ise şirkete vurulan en büyük darbelerden biriydi. Lakin Çinli teknoloji devi bu büyük krizi fırsata çevirdi ve yeni bir işletim sistemi ile 2021’de karşımıza çıktı.

HarmonyOS, Android ve iOS üzere bir işletim sistemi olsa da aslında çok daha kapsayıcı yapıda. Buna nazaran işletim sistemi birebir ekosistemde yer alan tüm aygıtları tek yerden denetim etme imkanı sunuyor. Google ve Apple’ın yıllardan beri başaramadığı bu ahengi gerçekleştiren firma HarmonyOS 3.0 için de kolları sıvadı.

HarmonyOS 2.0, 20 Aralık’ta açıklanan son sayılara nazaran Huawei ekosistemindeki aygıtları içeren akıllı aygıtlarda 220 milyon heyetim elde etti. Öte yandan, Huawei’nin üçüncü taraf donanım ve sanayi ortaklarında da100 milyondan fazla aygıt HarmonyOS kullanıyor. Bu manada HarmonyOS 2.0 kullanıcı sayısı 300 milyon barajını da geçti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu