Mobil

Epic Games’e Apple davasında Microsoft ve 35 eyalet başsavcısından dayanak geldi

Epic Games ve Apple ortasındaki tansiyon sürmeye devam ediyor. Uzun mühlet devam eden dava, geçtiğimiz Eylül ayında sonuçlanmış ve mahkeme, Apple’ın App Store’da uygulama içi satın alımlar için üçüncü taraf ödeme seçeneklerine müsaade vermesi kararını vermişti.

10 farklı suçlamanın değerlendirildiği davada Apple aleyhine çıkan tek sonucun ödeme seçenekleriyle alakalı olduğu için Epic Games, başka suçlamalarda Apple lehine verilen mahkeme kararlarını bozmak istiyor ve bu bahiste geliştiricinin birçok müttefiki var.

Epic Games’in destekçileri çoğalıyor

Davanın sonuçlanmasının akabinde Epic Games temyize gitti. Geçtiğimiz günlerde 35 eyalet başsavcısı, Microsoft ve Electronic Frontier Foundation ve birçok kuruluştan oluşan bir koalisyon, pak mahkemesine Apple’ın App Store üzerindeki denetiminin antitröst maddelerini ihlal etmediğine dair evvelki kararı bozması istikametinde taleplerini iletti. Mahkemeye sunulan raporda: “Apple’ın davranışı, taşınabilir uygulama geliştiricilerine ve milyonlarca vatandaşa ziyan verdi ve hala ziyan veriyor.” tabirleri yer aldı.

Microsoft, Apple’ın lehine verilen kararların bitişik pazarlarda rekabeti engellemek için iOS denetimini kullanmasına müsaade verebileceğini belirtti ve çevirimiçi hizmete sahip şirketlerle iPhone kullanıcıları ortasında Apple’ın bulunmaması gerektiğini söyledi.

Epic Games’i destekleyen sayısı artıyor ve Apple’ın tekelci yaklaşımının önüne geçilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Koalisyon tarafından temyiz mahkemeye verilen rapor, bir resmi evraktan çok Epic Games‘e gösterilen dayanağın bir modülü olarak yer alıyor. Mahkemenin raporu dikkate alıp almaması büsbütün kendi isteğine bağlı. Tüm bu gelişmelerle birlikte öneki dava üzere yeniden uzun süreceği kestirim edilen bu temyiz sürecinde mahkemenin hangi sonuca varacağı merakla bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Oyunlar Haberleri
  • Epic Games’in Apple davasında destekçisi artıryor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu