Sosyal Medya

YouTube’dan NFT ve Metaverse hamlesi!

YouTube, süratle büyüyen dijital sanat pazarında sahtekarlığı azaltmak ve oyun içeriği için daha toplumsal bir izleme tecrübesi sunmak için gelişmekte olan teknolojileri kullanabileceğini söyleyerek NFT ve metaverse planlarını ayrıntılandırdı.

Alphabet Inc’in (veya Google’ın) sahip olduğu dünyanın en büyük görüntü hizmeti, geçtiğimiz yıl TikTok ve Instagram ile rekabeti artırırken, kullanıcılara gelecek özellikler hakkında daha uygun rehberlik etmek istediğini söyledi. YouTube’un artık hem metaverse hem de NFT için çalıştığı biliniyor.

YouTube NFT ve metaverse için gaza bastı

Geçen ay YouTube; blok zincirine bağlı değiştirilemez token (NFT’ler) savunucularından hareketle Web 3.0 teknolojileri araştırdığını söyledi. YouTube, son blog gönderisinde daha da ileri giderek, NFT’leri platformuna getirebileceğini öne sürdü.

NFT satışları geçen yıl devasa büyüdü lakin eleştirmenler dolandırıcılık, telif hakkı hırsızlığı ve öbür tehlikeli davranışların çok yaygın olduğunu söyledi. YouTube, görüntü kitaplığını kullanarak varlıkların meşruiyetini doğrulayabileceğine inandığını söz etti.

Blog yazısında YouTube, “Hayranların eşsiz görüntülere, fotoğraflara, sanat yapıtlarına ve hatta en sevdikleri içerik oluşturucuların tecrübelerine sahip olmaları için YouTube üzerinden doğrulanabilir bir yol sağlayabiliriz.” dedi.

YouTube ayrıyeten Web 3.0 araştırmasında insanların avatarlar aracılığıyla etkileşime girdiği metaverse’e de öncelik verdiğini söyledi. Şirket, metaverse hakkında şimdi kesin bir çalışmaya sahip olmadığını, fakat kullanıcıların metaverse’de birlikte görüntü izlemesine müsaade verebileceğini tabir etti.

“Ortak çıkarlar topluluğunu yönetmeye yardımcı olmak için NFT üzere birçok enteresan uygulama görüyoruz. Yaratıcılar için daha âlâ kitle fonlaması sağlamak; sanatkarlara, gelecekteki satışlar için kendi yapıtlarını basıp satmalarına yardımcı olmak istiyoruz. YouTube’un insanların bu alanda halihazırda yaptıklarına çok fazla eşsiz kıymet katabileceğini düşünüyoruz.”

Lakin YouTube’un Çinli rakibi ByteDance geçen ay bir metaverse uygulaması başlattı ve bildiğiniz üzere Meta, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisine milyarlarca dolar harcıyor.

Pekala ya siz YouTube’un NFT ve metaverse alanına girmek için bu kadar heyecanlı olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu