Teknoloji

Yeni kuşak küçük Starlink uyduları “dökülmeye” başladı: Uzaydan Dünya’ya düşüyorlar

SpaceX’in yeni jenerasyon Starlink uydularının 21 küçük versiyonunu fırlatmasının üzerinden bir aydan biraz fazla vakit geçti, lakin görünüşe nazaran bu küçük uydulardan biri artık yörüngede değil.

SpaceX’in internet uydularını takip eden Harvard-Smithsonian astrofizikçisi Jonathan McDowell‘in bir tweet’ine nazaran, 30062 olarak tanımlanan Starlink uydusu Pazartesi günü Kaliforniya kıyılarından 4:50 ET’de Dünya atmosferine yine girdi. Uydu, büyük olasılıkla bu yine giriş sırasında yandı.

  • Elon Musk’ın yeni Starlink uyduları olan Starlink V2 Mini’ler için işler güzel gitmiyor

McDowell, Twitter üzerindeki gönderilerinde Starlink V2 Mini’lerden üçünün belirlenmiş operasyonel yörüngelerine ulaşmak için irtifalarını yükseltirken, birinin denetimli bir yörüngeden sapma hareketi yaptığını belirtti. Uydunun tekrar yörüngeye girmeden evvel yörüngeden çıkış yörüngesini kaydeden resmi olmayan SpaceX rehberi Starlink Insider da dahil olmak üzere öteki gözlemciler de fırlatılmalarından bu yana V2 Mini’leri izliyor.

Starlink Insider, kısa bir müddet evvel fırlatılan uydu kümesinin yükselmek yerine yavaşça alçalmakta olduğunu geçtiğimiz ay birinci fark edenlerden biri oldu. SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada V2 Mini’lerin durumuyla ilgili spekülasyonlara karşılık olarak, uyduların “bazı problemler yaşadığını” ve kimilerinin yörüngeden çıkarılacağını, başkalarının ise hala test edileceğini söyledi. Kısa bir mühlet evvel yörüngeden çıkan V2 Mini’yi daha fazla arkadaşı takip edebilir lakin şu anda bu mevzuda kesin bir bilgimiz bulunmuyor.

SpaceX, 27 Şubat’ta bir Falcon 9 roketinde 21 yeni jenerasyon Starlink uydusu fırlattı. Bu uydular şirketin tam boyutlu, yeni jenerasyon Starlink’lerinin minyatür versiyonları olduğundan, şirket bunları V2 Küçük olarak isimlendiriyor. V2 Mini’lerin amacı, SpaceX’in internet mega takımyıldızının kapasitesini artırmasına yardımcı olmak ve şirket tam boyutlu yeni jenerasyon uydularını fırlatana kadar artan Starlink talebini karşılamaya yardımcı olmak olarak belirtiliyor.

Ancak bunu başarmak için SpaceX’in dev Starship roketinin fırlatılması gerekiyor. Şirketin şu anda çalışır durumdaki Falcon 9 roketi, yeni kuşak uyduları taşımak için tasarlanmadığından ötürü, SpaceX’in küçültülmüş versiyonları geliştirmesi gerekti. SpaceX’in geçtiğimiz ay ikinci bir V2 Küçük kümesini fırlatmayı planladığı bildirildi, lakin şirketin şu anda minyatür uyduları konusundaki planları tam olarak bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu