BilimTeknoloji

Yeni Kia Niro Hybrid’in teknik ayrıntıları açıklandı

Kia, yeni jenerasyon Niro‘yu 2021’in kasım ayında tanıtmış lakin teknik özellikleri konusunda fazla ayrıntı vermemişti. Koreli üretici yeni açıklamasında bu ayrıntılara odaklandı. Yeni Niro; hibrit, şarj edilebilir hibrit ve büsbütün elektrikli olarak üç farklı versiyona sahip olacak. Açıklanan özellikler hibrit versiyona ilişkin.

Kia Niro Hybrid özellikleriyle neler sunuyor?

Yeni Kia Niro, her açıdan selefine nazaran daha büyük bir araç olmuş. Hibrit SUV’un uzunluğu 4420 mm, genişliği 1825 mm, yüksekliği 1545 mm, aks uzaklığıysa 2720 mm olarak açıklandı. Bu da aracın evvelkine nazaran 65 mm daha uzun, 20 mm daha geniş ve 10 mm daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten aks arasında de 20 mm artış yaşanmış.

Yeni Kia Niro’nun boyutları büyüse de hava sürtünme katsayısı 0.29 Cd olarak sabit kalmış. Boyutlardaki değişim kompakt SUV’a daha büyük bir hayat alanı kazandırmış. Ayrıyeten bagaj hacmi de selefine nazaran 15 litre artışla 451 litreye yükselmiş. Yeni Niro’da 12V batarya ve yüksek voltajlı batarya art koltukların altına taşınmış. Böylelikle art kısımda daha fazla yer açılmış.

Yenilenen model, 1.6 litre GDI ünite ve elektrik motoru kombinasyonundan 139 beygir güç alıyor. Dört silindirli atmosferik ünite tek başına 104 beygir güç ve 144 Nm tork üretirken, 32 kW’lık elektrik motoru da ona yardımcı oluyor. Araçta 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman misyon yapıyor. Kia, şanzımanın daha güzel verimlilik ve daha az yük için titizlikle tasarlandığını ve optimize edildiğini belirtiyor.

Araçta ‘Green Zone Drive’ ismi verilen, saf elektrikli sürüş sağlayan bir mod bulunuyor. Bu mod, navigasyon sistemi tarafından bir yeşil bölge algılandığında içten yanmalı motoru otomatik olarak kapatıyor. Ayrıyeten şoför de manuel olarak yeşil bölgeler belirleyebiliyor. Böylelikle araç, şoförün belirlediği bölgelerde yalnızca elektrik gücüyle çalışıyor. Yeni Niro’da rejeneratif fren sistemi de vazife yapıyor.

Kia, yeni Niro’nun dizaynını değiştirmekle kalmayıp süspansiyon ve direksiyon sistemini de yine geliştirerek konforu artırmış. Ayrıyeten, ses yalıtımı da artırılarak kabinin daha sessiz olması sağlanmış. Kia Niro Hybrid’in Kore’deki satışları bu ay başlayacak. Öteki pazarlarda satışa çıkması ise 2022’nin sonlarını bulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu