Bilim

Yeni derinlik rekoru: Bu balık, tam 8 bin 336 metrede görüntülendi

8 bin 336 metre derinlikte, deniz tabanının çabucak üzerinde gezinen genç bir salyangoz balığı, bilim insanlarının Pasifik Okyanusu’nun kuzeyindeki uçuruma gönderdiği sonda tarafından görüntüye kaydedildi. Böylelikle bu balık, şimdiye kadar görüntülenebilen en derinde yaşayan balık olarak da tarihe geçti.

Batı Avustralya Üniversitesi ve Tokyo Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Üniversitesi bilim insanları, geçtiğimiz Eylül ayında Japonya açıklarındaki derin çukurlarda deniz robotları tarafından çekilen salyangoz balıklarının imajlarını yayınladılar. Bilim insanları, en derinde yaşayan salyangoz balığını sinemaya almanın yanı sıra, 8.022 metrede fizikî olarak iki örnek daha yakaladılar.

Daha evvel tespit edilen en derin salyangoz balığı 2008’de 7.703 metrede yaşarken, bilim insanları daha evvel 8.000 metrenin altında hiçbir yerden balık toplayamamıştı.

Keşfe öncülük eden Minderoo-UWA Derin Deniz Araştırma Merkezi’nin kurucusu deniz biyoloğu Alan JamiesonÖnemli olan, belli bir balık cinsinin okyanusta ne kadar derine inebileceğini görmemiz” dedi.

Bilim insanları, dünyadaki en derin balık popülasyonlarına yönelik 10 yıllık bir çalışmanın kesimi olarak Japonya açıklarındaki çukurlarda çekim yapıyorlar. Jamieson, salyangoz balıklarının Liparidae ailesinin üyeleri olduğunu ve salyangoz balıklarının çoğunluğu sığ suda yaşarken, kimilerinin ise şimdiye kadar kaydedilen en büyük derinliklerde hayatta kaldığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen iki aylık araştırma sırasında, yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmış otomatik deniz robotları olan üç “iniş aracı” farklı derinliklerde üç çukura (Japonya, Izu-Ogasawara ve Ryukyu çukurları) batırıldı. Görüntüler, Izu-Ogasawara çukurunda en derin salyangoz balıklarının deniz tabanındaki başka kabuklularla birlikte sakince yüzdüğünü gösterdi.

Jamieson, balığın genç bir örnek olduğunu ve daha genç derin deniz salyangoz balıklarının, daha sığ derinliklerde yüzen daha büyük avcılardan kaçınmak için çoklukla olabildiğince derinde kaldıklarını belirtiyor.

Aynı çukurda 7.500 ila 8.200 metre ortasında çekilen bir diğer kayıtta, bir deniz altı robotuna bağlı yemleri kemiren bir balık ve kabuklu kolonisi görülüyor.

Yakalanan iki salyangoz balığının (Pseudoliparis belyaevi olarak tanımlanan) manzaraları, derin deniz tiplerinin güçlü ortamlarda hayatta kalmasına yardımcı olan eşsiz özelliklere dair az bir bakış da sunuyor. Profesör, Pasifik Okyanusu’nun, deniz canlılarını daha derine inmeye teşvik eden sıcak güney akıntısı nedeniyle hareketli faaliyetlere bilhassa elverişli olduğunu, bol deniz ömrünün ise tabandan beslenenler için âlâ bir besin kaynağı olduğunu söyledi.

Jamieson, bilim insanlarının çok derinliklerde yaşayan yaratıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğini, lakin maliyetin büyük bir kısıtlayıcı etken olduğunu söylüyor. Ayrıyeten her dalış aracının montajı ve çalıştırmasının tek başına 200.000 dolara mal olduğunu da kelamlarına ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu