İnternet

Yazılım Lisanlarını Öğrenmeye Başlarken Bu Kusurları Yapmayın!

Kitaplardan ve görüntülerden çok ilerleme kaydedemeyenler buraya, yazılım eğitmeni olarak sizlere, yazılım lisanı öğrenirken çok sık yapılan kusurları ve çözümleri anlatacağım.

Tabii ki yeni bir işe kalkıştığımızda zorlanmamız ve yanlışlar yapmamız kadar olağan bir durum yoktur. Önemli olan, bu zorlukları ve yanlışları aşabilmek ve tekardan yapmamaktır. O vakit bakalım neymiş bu yanılgılar:

İngilizcenizi geliştirmemek büyük bir sorun.

Maalesef ülkemizde birçok meraklı ve azimli genç arkadaşımızın İngilizce bilgisi zayıf olduğu için yazılım lisanlarındaki kavramlar da yanlış anlaşılır ve manasından farklı yorumlanır. Bu da hataya yol açar. Bunun önüne geçebilmek için İngilizcenizi geliştirmeniz gerekir.

Tabii ki internetin gücü sayesinde bugün İngilizcenizi çok kolay bir formda geliştirebilirsiniz. Peki nasıl? Kullanabileceğiniz kaynaklar:

  • Online eğitim siteleri: Günümüzde epeyce tanınan olan bu siteler sayesinde bir kahve parasına İngilizcenizi geliştirebilmeniz mümkündür.
  • YouTube: Her bahiste fiyatsız içeriğin olduğu YouTube’da birçok İngilizce husus anlatımı mevcut.
  • Kitaplar: Her ne kadar kitaplar bugün popülerliğini yitirmiş olsa da kaliteli içeriklerin birçoğu kitapların içerisinde gizli. Yardımcı kaynak olarak İngilizce kitap alabilir ve çabucak İngilizcenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Algoritma kavramını yeterli düzeye getirmemeniz, yazılım lisanını öğrenirken büyük zahmet yaratır.

Bugün yaptığımız her işte bir algoritma bulunmaktadır. Algoritma, var olan sorunu çözmek emeliyle yaptığımız süreçlerin sırasıyla çözülmesidir. Yazılım lisanlarını öğrenmeye başlayan birçok arkadaşımız, algoritma kavramını kâfi seviyede öğrenmezler ve eza yaşarlar

Bu sebeple, algoritma konusunun âlâ bir formda öğrenilmesi gerekir. Yeni başlayan arkadaşlarımız, algoritma konusunu öğrenirken tıpkı vakitte öğrenilmesi kolay olan Python yazılım dilini de öğrenebilirler.

Gelelim 3. ve en çok yapılan yanılgılardan bir adedine: Maksatların gerçek belirlenmemesi sonucu öğrenme serüvenini yarıda bırakmak.

Bugün bilinen tüm yazılım lisanları, belirli bir sorunu ortadan kaldırmak ve aşikâr bir alandaki iş yükünü mantıklı kullanmak maksadıyla oluşturulmuştur. Örneğin C++ yazılım dili ile elektronik kartlar kodlanabilirken, Javascript yazılım dili ile web sayfaları yapılabilmektedir. Bu sebeple her yazılım lisanının kendine mahsus ve kolaylık sağlayan alanları bulunmaktadır. Bu alanları güzel seçmeli ve maksatlarınız doğrultusunda kullanabileceğiniz yazılım lisanını öğrenmelisiniz.

Yazılım lisanını öğrenirken ivedi edilmesi büyük bir yanılgı. Bu da birçok kişinin hevesini kırıyor.

Bir yazılım lisanının öğrenilebilmesi, aylarınızı hatta vakit zaman 1 yılınızı alabilir. Bu yüzden acele etmeden mevzuları uygunca kavrayarak hareket etmeli ve hevesinizi kırmamalısınız.

Başkalarıyla kendinizi kıyaslamayın.

Her birimiz birbirimizden farklı ve özeliz. Bazıları bir mevzuyu çok kolay bir halde öğrenirken bir öbürümüz ise farklı bir mevzuyu çok kolay bir biçimde öğrenir. Bilhassa yazılım lisanı öğrenilirken de kıyaslamalar çok yapılıyor.

Kendi yaşıtınız, sizden küçükler ve sizden biraz daha büyükler size nazaran daha güzel ve kolay bir halde yazılım lisanlarını öğrenebilirler. Unutmayın, yolun sonunda her daim pes etmeyen ve azimli olan kazanır.

Proje yapmazsanız temel bilgileriniz çürür.

Yazılım lisanını öğrenirken o lisanın muhakkak bir temeli ve kuralları mevcut. Bu temel ve kuralları kullanarak proje geliştirmediğinz durumda elde ettiğiniz bilgiler yok olmaya başlar.

İlk olarak sıfırdan bir proje düşünmek ve geliştirmek zorunda değilsiniz. İnternette, öğrendiğiniz yazılım lisanıyla geliştirilmiş birçok proje mevcut. Proje başlıklarını inceleyin ve kendi stilinizle projeyi tekrar kodlayın. Takıldığınız yerde ise oluşturulan projedeki kaynakları inceleyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu