Bilim

Yatağında uyurken obruk tarafından yutulan adamın gizemi çözülemiyor

1 Mart 2013’te Florida’da bir obruk tarafından yutulan adamla ilgili bir öykü, son birkaç gündür Reddit’te bir kere daha gündeme geldi. 37 yaşındaki Jeff Bush, Florida’nın Seffner kentinde, meskeninde uyurken, konutunun altında bir obruk açıldı. The Guardian’ın bildirdiğine nazaran yaklaşık 6 metre genişliğinde ve derinliğindeki obruk yatak odasının altında açılırken, kardeşi Jeremy ve Jeremy’nin partneri Hannah tarafından diğer bir odadan sesi duyuldu.

Hannah o sırada ABC Action News’e “Jeff’in çığlık attığını duyduk” dedi ve ekledi: “Koridora çıkıp koştuk, ışığı yaktım ve kapıyı açtık ve tek gördüğümüz büyük, eski bir delikti ve Jeff gitmişti.

Jeremy, kardeşini kurtarmak için çukura atladı, lakin etrafındaki yer çökmeye devam ederken Hillsborough County şerif yardımcısı tarafından inançlı bir yere çekilmesi gerekti.

Jeremy, The Guardian’a “Zemin hala çöküyordu ve toprak hala aşağı iniyordu, ancak umurumda değildi. Kardeşimi kurtarmak istedim” dedi fakat hiçbir şey yapamadığını söyledi: “Ona yardım etmem için adımı haykırdığını duyduğuma yemin edebilirim.

Kurtarma takımları, Bush’un cesedini, onunla birlikte yatak odası mobilyalarını yutan obrukta bulamadılar. Sonraki gün mühendisler, konutun ve tabanın daha fazla kurtarma teşebbüsünde bulunmak için çok tehlikeli olduğuna karar verdiler ve bunun yerine konut yıkıldı; çukurun kendisi çakılla dolduruldu. Birkaç yıl sonra, artık kamunun ulaşımını engellemek için çitle çevrilmiş olan bölgede bir defa daha obruk açıldı.

Olay, 10 yıl evvel haberlere şöyle yansımıştı:

Obruklar nasıl oluşuyor?

Florida’nın kireç taşı bakımından varlıklı olan toprağında obruk açılmaları sıklıkla görülebiliyor. US Geological Survey, “Obruklar, çok yaygın olarak jeologların ‘karst arazisi’ olarak isimlendirdikleri bölgelerde görülür” diye açıklıyor ve devam ediyor: “Bunlar, kara yüzeyinin altındaki kaya çeşitlerinin, içlerinde dolaşan yeraltı suları tarafından doğal olarak çözülebildiği bölgelerdir. Çözünebilir kayalar ortasında tuz yatakları ve kubbeler, alçı taşı, kireçtaşı ve öbür karbonatlı kayalar bulunur.

Alttaki kayaçlar eridiğinde yer altı mağaraları oluşur. Zayıflamış yüzey mağaranın içine çöktüğünde de bir obruk oluşturur. Dünyanın en büyüğü olduğu düşünülen obruk, yaklaşık 537 metre genişliğinde ve 662 metre derinliğindedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu