Teknoloji

Yargıtaya yapay zeka geliyor

Yargıtay kararları, kanunların daha yeterli değerlendirilebilmesi ve davaların sonunun belirlenmesinde büyük değer taşıyor. Emsal niteliği taşıyan Yargıtay kararları, davaların sonucunu etkiliyor. Durum bu türlü olunca vatandaşlar ve avukatlar, dava açmadan evvel ilgili tüm Yargıtay kararlarını inceliyor.

Yargıtayda yapay zeka sistemi 2023’te devreye girecek

Yargıtay kararlarına süratli erişim için yurt dışında yapay zeka sistemi kullanılıyor. Türkiye’de de Yargıtaya yapay zeka sistemi geliyor. Sisteminin ihale süreci tamamlandı ve 2023’te devreye girmesi planlandı.

Yapay zeka ne işe yarayacak?

Yargıtayda yapay zeka sistemi, karar alımıyla ilgili bir müdahalede bulunmayacak. Tüm Yargıtay kararlarına süratli ulaşım imkanı sunacak. Yapay zekaya girilen bilgiler ışığında bahisle ilgili tüm Yargıtay kararları ilgi ve önem sırasına nazaran listelenecek. Böylelikle vatandaşların ve avukatların saatlerce araştırma yapması gerekmeyecek. 2015’ten bu yana tüm Yargıtay kararları kamunun erişimine açık halde paylaşılıyor. Bu süreçte 6 milyondan fazla karar ilan edildi. Karar sayısı arttıkça ilgili kararlara erişim de zorlaşıyor. Davayla ilgili değerli Yargıtay kararları beğenilen kaçabiliyor. Yapay zeka sayesinde bu keder ortadan kalkacak.

Sistemin ilerleyen evrelerinde ise vatandaş ve avukatlar elindeki tüm dataları ve kanıtları sisteme girerek davayı kazanma ihtimalini öğrenebilecek. Dava açıp açmama kararı buna nazaran verilebilecek.

Bu özelliklerin yanı sıra savcılık ve müzakere sürecini hızlandırmak için de yapay zekadan yararlanılacak. Yapay zeka, 200-300 sayfalık dava evraklarının özetlerini hazırlayacak.

Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, sistemin fiyatsız olmasını planladıklarını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu