BilimTeknoloji

Yangın söndürmede kullanılacak yeni uçaklarla ilgili son durum

Geçen sene Türkiye’de çok sayıda orman yangını gerçekleşmiş ve yangın söndürme uçakları yetersiz kalmıştı. Türkiye, yurt dışından kiraladığı yangın söndürme uçaklarını kullandı. Türk Hava Kurumu’nun atıl durumdaki uçaklarının kullanılmaması eleştirildi.

Yaşanan olayların akabinde 2022’de yeni yangın söndürme uçakları alınacağı belirtilmişti. Şahan Gökbakar, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yangınların akabinde 5-6 ay geçtiğini vurgulayarak yeni alınacak uçaklar hakkındaki son durum hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den bilgi talep etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Twitter’dan bahisle ilgili bir açıklama yayınladı. Bu sene 5 adet amfibik uçak, 5 adet büyük tanker uçak, 10 adet küçük tanker uçak ve 55 helikopterden oluşacak hava gücü için ihale süreci başlatıldı.

Amfibik uçaklarla ilgili olarak bu uçakların sipariş üzerine üretilen özel uçaklar olması sebebiyle, uçakların üretimi tamamlanana kadar kiralama yordamı ile hizmet alınmaya devam edileceği kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Şahan Gökbakar bu yanıta cevap olarak ihale sistemini eleştirdi ve Akdeniz coğrafyasına en uygun uçağın VikingAir 515 olduğunu tabir etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu