Mobil

Xiaomi’den bir üst seviye istifa daha!

Huawei’nin ABD ambargosuna takılması sonrası yıldızı parlayan Xiaomi, akıllı telefon tarafında büyük bir ayrılık daha yaşadı. Kısa mühlet evvel Xiaomi CEO‘su Lei Jun istifa etti. Bunun bir istifa olmadığını açıklayan şirket Lei Jun‘un araba tarafına odaklanacağını açıkladı. Fakat 2020’de Lenovo‘dan Xiaomi‘ye geçen Chang Cheng‘in istifası ise yeni dedikodulara neden oldu.

Xiaomi akıllı telefon pazarında kan mı kaybediyor?

Çinli teknoloji devi, akıllı telefondan, scooter modellerine robot süpürgeden su ısıtıcısına kadar çok geniş bir eser yelpazesine sahip. Bilhassa son iki yılda akıllı telefon tarafında atılım yapan firma hem pazarlama stratejisini hem de marka adlandırmalarını değiştirdi. Fakat tüm bu değişime rağmen Xiaomi, akıllı telefon pazarında istediği pazar hissesi muvaffakiyetini yakalayamadı.

Birinci evvel Xiaomi’nin kuruluşundan beri şirketin başında yer alan Lei Jun‘un istifası dedikodulara neden oldu. Fakat Xiaomi kısa müddette bir açıklama yaptı ve istifa savlarını yalanladı. Xiaomi Lider Yardımcısı Chang Cheng istifası ise şimdi Lei Jun istifası hazmedilmeden geldi.


Xaiomi son günlerde istifa haberleriyle gündeme gelmeye başladı

Xiaomi ise yaptığı açıklamada Chang Cheng‘in büsbütün özel sebepler ile istifa ettiğini, şirket içi bir sorun olmadığı açıklamasını yaptı. Her ne kadar Chang Cheng, Xiaomi Lider Yardımcısı olsa da asıl olarak taşınabilir taraftan sorumluydu. Daha evvel dokuz yıl Lenovo’nun taşınabilir tarafında misyon yapan Cheng, Lenovo markasında hem dizüstü bilgisayar hem de akıllı telefon pazarında kıymetli muvaffakiyetler kazandı. Bu muvaffakiyetler sonrası ise Xiaomi’ye transfer oldu.

Şahsen Xiaomi eski CEO’su Lei Jun tarafından yapılan duyuru ile şirkete katılan Chang Cheng‘in, Lei Jun’dan çabucak sonra bu istifa kararını alması ise farklı. Çünkü Lei Jun‘un koltuğuna Chang Cheng‘in gelmesi beklentiler ortasındaydı.

Xiaomi son periyotta Android 12 dağıtımında yavaş kaldığı gerekçesiyle tenkitlerin odağında. Tekrar firmanın yeni telefonunda bile yanılgılı yakınlık sensörü kullanması da tüketici tarafında reaksiyona neden oldu. Çin pazarında Huawei’nin yerini alamayan firma pazarda Apple’ın liderliğe oturmasına da mani olamadı. Tüm bunlara rağmen Xiaomi akıllı telefon pazarında fiyat performans odaklı modellerde değerli bir hisseye sahip.

Xiaomi’de yaşanan bu istifalar sonrası CEO ve lider yardımcısı vazifelerine kimlerin geleceği ise merak konusu. Sizce Xaiomi hakikaten kan mı kaybediyor yoksa bu iki istifanın gerisi gerisine gelmesi tesadüf mü? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu