Mobil

Xiaomi, tam ekran parmak izi tarayıcısının patentini aldı

Çin ulusal patent veritabanında, ekranın tüm alanlarında parmak izlerinin okunmasına müsaade veren yeni bir teknoloji hakkında bilgiler ortaya çıktı. Kelam konusu patent Xiaomi‘ye ilişkin.

Patentte yer alan bilgilere nazaran tam ekran parmak izi tarayıcı şu halde çalışacak: Dokunmatik ekran ile AMOLED ekran ortasında iki katman daha olacak. Yani, sensör katmanının altında, kızılötesi ışık alıcıları olan bir katman ve onun altında da kızılötesi yayıcıları olan bir katman yer alacak. Hepsinin altında ise AMOLED ekran olacak.

Ekranın tüm alanlarında çalışabilecek

Sensöre dokunduğunuzda, bir dizi kızılötesi verici, ekrana parmak halinde ışık yayacak. Bu ışık daha sonra yansıtılarak, alıcılar tarafından okunması sağlanacak. Bu sayede de parmak izi teknolojisi ekranın tüm alanlarında çalışabilecek ve kullanıcı akıllı telefon ekranının istediği bir yerine dokunarak telefon kilidini açabilecek.

Qualcomm geçtiğimiz devirde tıpkı anda iki parmağı okuyabilen ikinci jenerasyon parmak izi tarayıcısını duyurmuştu. Xiaomi’nin çığır açabilecek bu teknolojiyi ne vakit uygulanabilir hale getireceği konusunda ise şimdi bir bilgi mevcut değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu