Mobil

Xiaomi 12 Pro büyük bir sorun ile karşı karşıya

Birkaç gün evvel savlı özellikler ile tanıtılan ve tüm dikkatleri üzerine çeken Xiaomi 12 serisinin Pro versiyonu büyük bir sorun ile gündemde. 50 Megapiksel çözünürlüklerde üç art kamera, 120Hz yenileme suratına sahip Muhteşem AMOLED ekran, 120W süratli şarj takviyeli pil ve tabi ki yeni Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisiyle adeta rakiplerine gövde gösterisi yapıyordu. Fakat telefon, en büyük darbeyi en güvendiği yerden aldı.

Yıllardır süregelen MediaTekSnapdragon rekabetinde birçok insan Snapdragon’u başarılı buluyordu. MediaTek üretimi işlemciler ısınma meseleleri ve buna paralel olarak performans kayıpları ile sık sık eleştiriliyordu. Fakat bu gidişat değişmeye başladı üzere gözüküyor.

Xiaomi 12 Pro, Snapdragon 8 Gen 1 sebebiyle sobaya dönüşüyor

Snapdragon 8 Gen 1 işlemciden güç alan birinci serilerden biri, günler evvel duyurulan Xiaomi 12 serisi oldu. Android cephesinin en güçlü işlemcisi olarak karşımıza çıkan ve Samsung’dan OPPO’ya kadar birçok üreticinin kullanması beklenen bu işlemci, Xiaomi 12 modellerinde büyük sıkıntıları beraberinde getirdi. Telefon, yonga setinin çok ısınması sebebiyle performans kaybı yaşıyor.

Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro’ya güç veren Snapdragon 8 Gen 1, vaktinde MediaTek’in çok çektiği bir mevzuya tahlil bulamamışa benziyor. Her yıl verimliliği ve performansı arttırdığını açıklayan Qualcomm, ısınma sıkıntılarını üreticilerin omuzuna yüklüyor. Soğutma konusunda başarılı olduğu söyleyen Xiaomi 12 Pro, 43 dereceleri aşan sıcaklıkları görüyor.

Üstelik Motorola Moto Edge X30 ile yapılan testler, sorunun telefondan kaynaklanmadığını gösteriyor. Her iki telefon da Snapdragon 8 Gen 1‘den güç alıyor ve Motorola 48 derecelik ısıları kış aylarındayken görüyor.

Yapılan testlerde Xiaomi 12 Pro’nun yüksek donanım isteyen oyunlarda birinci etapta 60 FPS verdiği lakin ilerleyen dakikalarda yükselen ısı ile birlikte bu kare sayısının düştüğü görülüyor. Yaklaşık 30 dakika içinde sıcaklık 44.4 dereceye kadar ulaşırken, FPS vakit zaman 51‘leri görüyor.

Bakalım üreticiler ve işlemci üreticisi Qualcomm bu husus ile ilgili nasıl bir açıklama yapacak? Daha da değerlisi, nasıl bir tahlil üretilecek? Bekleyip göreceğiz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu