Bilim

Uzay turizmi sırasında ölürseniz ne olur?

2001 yılında Roscosmos Rus uzay ajansı ile birlikte hayatımızda resmi olarak yer alan uzay turizminin ayrıntıları aşikâr oluyor. Elon Musk’ın açıklamalarına nazaran 2023 yılında SpaceX uzaya seyahatler başlayacak. Şirketler uzun bir müddettir birbirleriyle yarış halinde. Lakin bu yarış şimdiden başlarda birçok soru işareti oluşturmaya başladı. Pekala ya daha öncesinde uzayda ölen şahıslara ne yapıldı? Ya da bir turist olarak uzay turizminde ölürseniz ne olur sorularının yanıtları ise haberimizin devamında…

Uzay turizmi esnasında ölürseniz ne olur?

Birçok şirket uzay turizmi için öncülük yapmak için birbirleriyle yarış içerisinde. Elon Musk’ın SpaceX’i, Jeff Bezos‘un Blue Origin’i ve Virgin Galactic bu yarışta öne çıkan şirketler ortasında. İnsanlığın uzayı ziyaret etmesi konusu gündeme sık sık geldikçe herkesin aklına “Uzayda ölürsem ne olur” sorusu gelmeye başladı.

Milletlerarası uzay hukukuna nazaran, ülkeler, resmi ve özel tüm uçuşların ulusal uzay faaliyetlerini yetkilendirmekten ve denetlemekten sorumludur. Şayet bir uzay turizmi sırasında turist ölürse birinci olarak mevt nedeninin belirlenmesi gerekir. Turistin mevti uzay aracındaki mekanik bir arızadan kaynaklanıyorsa, Federal Havacılık Yönetimi soruşturma müddetince şirketin daha fazla uzay aracı fırlatmasını durdurabilir. Şuan itibariyle, uzay hukukunda bu türlü kapsamlı hususlar olmadığı için süreç dünyada olan hukuk sistemiyle ilerleyecek diye iddia ediliyor.

2003 yılında Columbia Uzay Mekiği kazasında 7 astronot hayatını kaybetti. Tam olarak 18 defa ertelenmiş olan bu uçuşun 6 Amerikan ve 1 İsrailli astronot gerçekleştirdi. Fakat uzay mekiği Dünya’ya dönerken parçalandı ve gemideki 7 astronotta hayatını kaybetti. Bu uçuş ile ilgili derin araştırmalar yapıldı. O vakitten beri de uzay turisti için bir prosedürün olması gerektiğine karar verildi.

Şuan itibariyle uzayda geçirilen mühlet birkaç gün ile sonlu olsa da bu vefat riskinin imkansız olmadığı manasına gelmiyor. Uzay turistleri ile ilgili yürütülecek olan soruşturmalarla ilgili prosedürlerin birçok Dünya’dan alınabilir. Fakat bu turistik uzay seyahatleri başlamadan evvel ortak bir mutabakata varılması gerekiyor. Farklı ülkelerden turistler katılabileceği için ilerleyen süreçte hukukî karışıklıklar oluşabilir.

Örneğin, kısa vadeli misyonlarda uzay turistlerinin cesetleri Dünya’ya geri gönderilebilir. Lakin, uzun vadeli olan seyahatlerde bu mümkün olmayacağı için cesedi dondurma üzere tekniklere başvurulabilir. Şimdi uzay hukukunda uzay turizmi ile ilgili ibareler yer almasa da yakında bunlarla ilgili bir mutabakat yapılacağı aşikar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu