Teknoloji

Ünlü bir yatırımcıdan, 2027 yılı için akıllara sakinlik verecek bir Tesla varsayımı geldi

Ünlü yatırımcı Cathie Wood, bir görüntü röportajında ​​CNBC’ye Tesla’nın 2027 yılına kadar pay başına 2.000 dolar bedeline ulaşmasını beklediğini söyledi. Wood’un bu açıklaması, Tesla’nın gelecekte daha yeterli yerlere gelmek için pazar hissesini büyütmek maksadıyla araçlarının fiyatını birkaç sefer düşürmesinden sonra net gelirinde düşüş bildirmesinin akabinde, Tesla pay fiyatının %9,75 düştüğü gün geldi.

ARK Invest’in yeni Tesla değerlemesi sorulduğunda, şirketin CEO’su Cathie Wood “2027 için beklenen ortalama kıymetimiz yaklaşık olarak 2.000 dolar. Bu, yükselen ve düşen piyasa durumumuz olan 1.400 ila 2.500 dolar aralığında yer alıyor” dedi.

Görünüşe nazaran Wood’un paylaştığı fiyata şaşırmış görünen bir öteki muhabir röportaja katılarak, şirket paylarının ou anda sahip olduğu 163 dolarlık mevcut pay fiyatının on katından fazla olan bu sayıyı netleştirmesini istedi. Wood, bu sayıyı doğruladı ve Tesla’nın robotaksi planının pay fiyatını artırabilecek büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Cathie Wood, robotaksinin global olarak 2030 yılına kadar 8 trilyon ila 10 trilyon dolar ortasında gelir sağlayabileceğini ve “hayatımızın en kıymetli yatırım fırsatlarından biri” olduğunu söyledi. Ayrıyeten, otonom araçların karayoluyla ilgili vefatları %80 ila %90 üzere büyük bir oranda azaltacağını belirtti.

Bu kestirim için son tarih çok uzak değil, bu yüzden kimilerine çılgınca görülen kestirimin vakti geldiğinde hala unutulmaması mümkün. Şayet bu iddia doğruysa, Tesla’ya yatırım yapanların büyük bir gelir sağlayacağı kesin. Lakin, bu tıp hususlarda her vakit olduğu üzere, kestirimlerin yanlışsız olmama ihtimali olduğunu da unutmamak gerekiyor ve yatırım yapmayı düşünenlerin, yalnızca büsbütün kaybetmeyi göze alabilecekleri ölçülerle yatırım yapmaları tavsiye ediliyor. Ve biz de, bunun bir yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmeliyiz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu