Mobil

Ünlü analist açıkladı: iPhone 14 çentiksiz olabilir

Geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşen lansmanda iPhone 13 ve başka yeni kuşak Apple eserleriyle tanıştık. Bu eserlerle tanışalı şimdi fazla olmasa da gelecek kuşak merak edilmeye başlandı. iPhone 13 serisinin tasarım konusunda pek yenilik içermiyor oluşundandır ki beşerler sonraki jenerasyonda farklılık görmek istiyor. Ünlü analistin raporuna nazaran iPhone 14, çentiğe veda eden iPhone tasarımı olacak.

Gurman: iPhone 14 çentiksiz olacak

Apple eserleriyle ilgili sızıntılarıyla bilinen Mark Gurman, bu hafta yayınladığı bülteninde 2022’de tanıtılacak Apple eserlerinden bahsetti. Gurman’ın varsayımına nazaran iPhone X‘dan beri gördüğümüz çentik artık emekliye ayrılacak. Bunun yerine ön kamera, tıpkı Samsung telefonlarda olduğu üzere ekranda delik olarak bulunacak. Bunun yıllardır yapılmıyor olmasının sebebi, Face ID sensörlerinin yerleştirileceği öteki bir yer olmamasıydı. Lakin görünüşe nazaran Apple artık bu sensörleri ekranın altına yerleştirmeye hazır.


iPhone 14 konsept tasarımı

Face ID, Apple kullanıcılarının sevdiği ve Apple’ın da vazgeçmeyeceği bir özellik. Bu yüzden çentiğin kaldırılabilmesi için evvel sensörlerin ekranın altından çalışabilmesi gerekiyor. Direkt olarak kamerayı ekran altına yerleştirmeyi başarabilen üreticiler de mevcut. Lakin Apple, şu anda bunu yapmaya hazır olmayabilir. Bu tasarımı iPhone 14 sonrasındaki modellerde görebiliriz.

Apple M2 işlemcili MacBook Air planlanıyor

Apple’ın 2021 yılında yeni kuşak M serisi işlemci getireceğini biliyorduk. Bu işlemcinin isminin Apple M2 olacağı sıkça tez edilse de sonuç o denli olmamıştı. Apple, geçen yıl M serisine bir kuşak atlatmak yerine mevcut jenerasyonun üzerine Pro ve Max ismini verdiği iki işlemciyi ekledi. Bu işlemciler, Apple M1’den çok daha güçlü olsalar da gözler hala Apple M2’yi bekliyor.


Mac Pro

Gurman’ın yeniden birebir raporuna nazaran Apple, bu yıl M2 işlemcili MacBook Air tanıtmayı planlıyor. İddiasına nazaran 8 çekirdekli CPU ve 9 ve 10 çekirdek ortasında seçilebilen GPU, yeni çipte yer alacak. Öbür beklenti ise birinci jenerasyonu tanıtıldığında fiyatıyla hayli gündem olan Mac Pro. Yüksek performans odaklı Mac Pro’nun yeni jenerasyonunun gelmesi ve yeni kuşakta 40 çekirdekli CPU’ya ve 128 çekirdekli GPU’ya kadar özelleştirilebilen Apple M2 çipinin olması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu