İnternet

Uç noktalarda siber hücum tehlikesi eskisinden daha fazla

Kurumsal ve özel firmalarda güvenlik önlemleri büyük ehemmiyet arz ediyor. Sık sık gündeme geldiğini gördüğümüz sayısız siber akın yaşanıyor. Tertipler tüm ögelerini tek çatı altında tutarak güvenliği sağlamaya çalışıyordu lakin pandemi ile birlikte uzaktan çalışma başlayınca bu ögeler da uzaklaşmaya başladı. Haliyle güvenlik pamuk ipliğine bağlı hale geldi.

Uç noktalara siber ataklar artıyor

Araştırmalara nazaran pandemi periyodunda BT siber güvenlik uzmanlarının %90’ı artık uzaktan çalışıyor ve bu uzmanların üçte birinden fazlası, karma çalışma tertibi münasebetiyle kuruluşlarının tehlikelere daha açık hale geldiğini ve güvenlik tehditlerine daha fazla maruz kaldığını düşündüklerini tabir ediyor.

Yapılan anketlerde katılanların %68’i, akınların sıklığının arttığını ve son iki yıl içinde bir ya da daha fazla başarılı uç nokta saldırısı yaşadıklarını belirtiyor. Kuruluşların yarısından fazlası uç nokta muhafazası bakımından kurum içi uzmanlığın ve kaynakların bulunmadığını belirtiyor ve siber güvenlik uzmanlarının %57’si uç nokta güvenliğine daha fazla harcama yapılacağını öngörüyor.

Merkezi olmayan iş yerleri tehdit altında

Pandemi öncesinde ofis alanıyla sınırlanmış olan çalışanlar artık farklı pozisyonlara ve saat dilimlerine yayılmış durumda. Çalışanların en az yarısı şu anda %100 oranında konuttan çalışıyor. Haliyle siber atak için daha geniş bir yüzey ortaya çıkıyor. Ankete katılan BT uzmanlarının %23’ü, kuruluşlarının uzaktan çalışmaya geçmesinden bu yana siber güvenlik olaylarında artış yaşandığını belirtirken kimileri olay sayısının iki kat arttığını gözlemlediklerini bildiriyor.

Çalışanların farkındalık seviyesi yüksek olmak zorunda

Çalışanlar ortasında siber güvenlik konusunda farkındalık düşük kalınca siber ataklara da kapı açılıyor. Temaslara tıklama, onay verme, ihtarları kabul etme üzere pek çok davranış nedeniyle siber hücum epostaları tesirli oluyor. Virüs bir defa bünyeye girdikten sonra süratli bir formda yayılıyor. Kuruluşların yüzde 60’ında sistemine virüs bulaşmış bir çalışanın farkında olmadan başka çalışanları da enfekte etmesi olayı yaşandı.

Anti-virüs programları kâfi değil

Saniyede 4.2, günde 360 bin, ayda ise 102 milyon civarında yeni makûs emelli yazılım ortaya çıkıyor. Bu yazılımların yüzde 80’i birinci gün tehdidi iken yüzde 60’ı da muhafaza yazılımlarının elinden kaçıyor. Bu bakımdan kuruluşların yüzde 33’ü gelişmiş araçlara daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Yüzde 85 üzere büyük bir kısmı ise yapay zekâ, makine öğrenme, davranış izleme ve proaktif izolasyon üzere gelişmiş özellikleri tercih ediyor.

Aygıt güvenliği nezareti çok kıymetli

Günümüzde kuruluşların bir siber saldırıyı tespit etmesi ve denetim altına alması ortalama 315 gün sürüyor. Bunun 97 günü ise zayıf noktayı düzeltmek için harcanıyor. Uzaktan çalışmaya geçilmesi ile birlikte kuruluşlar, konuttan çalışmanın bir bilgi ihlalini tespit etmek ve denetim altına almak için gereken süreyi ve ayrıyeten ihlalin maliyetini %70 oranında artırmasını beklediklerini tabir ediyor. Araştırmalara nazaran bir bilgi ihlalinin ortalama maliyeti perakende dalı için 2 milyon dolar, eğitim dalı için 3.9 milyon dolar, finansal hizmetler için 5.85 milyon dolar, sıhhat dalı için ise 7 milyon dolar civarında.

Siber güvenlik uzmanı yetersiz

Siber akın potansiyelinin giderek arttığı bugünlerde bile şirketler siber güvenlik uzmanı sayısını artırmaktan kaçınıyor. Kuruluşların yaklaşık %85’i, yetişmiş BT güvenlik işçisi açığı olduğunu bildiriyor. Pandemi sırasında misyonda olanlardan %32’si iş yüklerinin arttığını bildirirken, %47’si de güvenlikle ilgili olmayan öbür BT vazifelerine atandıkları için günlük aktivitelerinin değiştiğini belirtiyor. Dünya çapında 3 milyon siber güvenlik işçisi açığı olduğu iddia ediliyor.

Uç nokta güvenliği konusunda HP bilgisayarlar bir adım önde

HP ProBook 600 serisi, gelişmiş güvenlik özellikleriyle bu siber tehditlere karşı işletmeleri muhafaza altına almaya yardımcı oluyor. BIOS’tan tarayıcıya, işletim sisteminin üzerinde, içinde ve altında çalışma özelliğine sahip daima gelişme halindeki bu tahliller bilgisayarınızı tehditlerden koruyor.

Intel® Core™ i7 işlemcili HP ProBook 650 G8 (3S8P1EA), Saklılık Kamerası ve kendi kendini onaran BIOS üzere güvenlik özelliklerinin yanı sıra, en yeni ve en süratli Wi-Fi kontağı, uzun pil ömrü ve sıkıntısız sanal iş birliği için gereken güç ve performansı sunuyor.

Daha fazla bilgi için

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu