BilimTeknoloji

TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmaları Azerbaycan’da devam edecek

Geçtiğimiz günlerde acil kullanım onayı alan yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmaları devam ediyor. TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmaları yurt dışında birinci kere Azerbaycan’da yapılacak.

Azerbaycan Sıhhat Bakanlığı Sözcüsü Perviz Abubekirov, TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmalarının Azerbaycan’da da yapılmasına onay verildiğini açıkladı. Faz 3 çalışmalarının başlaması için Türkiye’den uzmanlardan oluşan bir kümenin Azerbaycan’a gelmesinin beklendiğini belirtti.

İnaktif koronavirüs aşısı TURKOVAC, Erciyes Üniversitesi ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından geliştirildi. Aşının seri üretimi başladı. Önümüzdeki günlerde randevuların açılması ve yaygın kullanımına başlanması planlanıyor.

TÜSEB Lideri Prof. Dr. Erhan Akdoğan, aşıya yurt dışından talepler olduğunu belirterek, “TURKOVAC aşısıyla ilgili yurt dışından da çeşitli talepler bize ulaşıyor, bu talepleri karşılamak için de gerekli hazırlıklar, planlamalar yapılıyor.” dedi. Türkiye, koronavirüs aşısı geliştiren 9 ülkeden biri oldu.

TURKOVAC’ı geliştiren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, aşının varyantlara karşı tesiri hakkında şunları söyledi:

“Transgenik farelerde Delta varyantında yüzde 100 bir koruyuculuk sağlandı. Alfa varyantıyla ilgili de daha evvel açıklamalarımız olmuştu. Bu sonuçlandıktan sonra biz tıpkı vakitte faz-2’deki gönüllülerde de Alfa ve Delta varyantının antikor titrelerinde ne kadar nötralizan antikor olduğunu ortaya çıkaracağız. Onun çalışmaları başladı. Çapraz muhafaza var mı yok mu, nötralizan antikor titrelerinde ne kadar düşüş var, onun çalışmalarını yapıyoruz. Alışılmış yetişmek güç, artık Omicron çıktı. Omicron varyantının izolasyonuyla ilgili çalışmalara en kısa müddette başlamayı düşünüyoruz. Zira Omicron varyantının da dünyada süratli bir formda dominant olduğunu görüyoruz. Alfa, Delta’dan sonra Omicron’un da TURKOVAC’ın aktifliği açısından nedir, durumları ilerleyen vakitlerde göreceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu