Bilim

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A için geri sayım başladı

Teknolojinin devasa gelişimi ile bizleri gururlandıran yeni projeler de ortaya çıkmaya başladı. Ülkemizde üretilen birinci cep uydusu (pocketqube) olan Grizu-263A da bunlardan biri. Ekip danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ve Grizu-263 Uzay Kadrosu tarafından 2 yıllık süreçte geliştirilen cep uydusu, önümüzdeki saatlerde SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek.

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, TSİ 18:25’te yola çıkıyor

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi’ndeki Grizu-263 Uzay Ekibi tarafından üretilen küp formundaki cep uydusu, 250 gram ağırlığa ve 5cm x 5cm x 5cm boyutlarında. Birebir vakitte kelam konusu grubun NASA, Lockheed Martin, Kratos Space, Praxis Inc ve Siemens gibi şirketler ve kurumlar tarafından desteklenen CanSat Competition’da 2018 ve 2019 yıllarında dünya ikincisi olduğunu belirtelim.

Grizu-263A‘nın uzaya çıkmasına saatler kala Türkiye Uzay Ajansı, cep uyduları hakkında bilinmeyen ayrıntıları toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla anlattı. Buna nazaran cep uydularının; optik aletler kullanılarak yer müşahedesi yapılması, hassas yörünge belirleme yolu ile yerçekimi alanı izlenmesi, uzay ortamının yerinden ölçümleri ve gök cisimleri etrafındaki az masraflı keşif araçlarından data alınması üzere fonksiyonları bulunuyor.

Bunun yanı sıra öbür uydulara kıyasla üretim ve operasyon maliyetlerinin daha düşük olması nedeni ile tercih edilen cep uyduları, çoklukla eğitim faaliyetlerinde kullanılıyor. Öte yandan hacim ve yük avantajı sayesinde daha büyük uydu vazifelerinin yanında başka gökcisimlerine yönelik derin uzay vazifelerinde de potansiyel olarak iş yapabiliyor.

Doğal gerek boyutları gerekse üretim maksadı ile başka büyük uydulara kıyasla vazife yükleri kısıtlı ve ömürleri de daha kısa. Lakin yeniden de yetenekleri ile tüm dünyada büyük bir pazar hissesine sahip.

Bu doğrultuda Prof. Dr. Bülent Ekmekçi önderliğinde Grizu-263 Uzay Ekibi tarafından geliştirilen Grizu-263A, TSİ 18:25’te uzaya fırlatılacak. Son olarak uydunun 525 kilometre alçak dünya yörüngesine pozisyonlandırılması ve 4 yıl 8 ay müddetle vazife yapması planlanıyor.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu