Mobil

Türkiye’deki çocukların akıllı telefon alışkanlıkları ortaya çıktı!

rkiye İstatistik Kurumu, koronavirüs salgınını yoğunlukla hissedildiği 29 Mart ve 21 Mayıs 2021 tarihleri ortasında gerçekleştirdiği araştırmayla, ülkemizdeki 6-15 yaş ortası çocukların bilişim teknolojileriyle olan ilgisini inceledi. TÜİK, çocukların internet kullanımlarından akıllı telefonlara ne kadar vakit ayrıdığına kadar birçok farklı alanda değerli bilgilere ulaştı.

Ülkemizdeki çocukların internet erişimi yüzde 82.7

TÜİK’in yaptığı araştırmaya nazaran 6-15 yaşındaki çocukların internet kullanımı son 8 yılda yüzde 31.9 oranında arttı. 2013 yılında internet erişimi yüzde 50.8 olan 6-15 yaş kümesindeki çocuklar, 2021 yılında yüzde 82.7 oranında internet kullanımına erişmiş durumda. Ülkemizdeki kız çocuklarınının internet kullanım oranı yüzde 81.5 iken, erkeklerin internet kullanım oranı ise yüzde 83.9 olarak göze çarpıyor.


Çocukların internette vakit geçirme oranları…

TÜİK, çocukların akıllı telefon alışkanlıklarıyla ilgili kıymetli bilgiler de paylaştı. Buna nazaran 6-15 yaş kümesindeki çocukların yüzde 31.3’ü rastgele bir toplumsal medya platformuna üyeler ve bu platformu tertipli olarak kullanıyorlar. Toplumsal medya kullanan çocukların yüzde 77.7’si her gün, yüzde 16.5’i ise haftada en az bir gün bu platformlara giriş sağlıyorlar. İnternete nizamlı erişim sağlayan çocuklarda toplumsal medya kullanım oranı ise yüzde 94.2 oldu.


6-15 yaş kümesinin akıllı telefon kullanım amaçları…

Türkiye’deki çocukların akıllı telefonlara erişim oranı da epeyce dikkat çeken bir diğer unsur… 6-15 yaş aralığındaki çocukların akıllı telefon kullanım oranı 2021 yılının belirlenen aylarında yüzde 64.4 olarak göze çarpıyor. Bu yaş kümesinde akıllı telefona erişimi olan kitlenin yüzde 84.6’sı her gün, yüzde 13.3’ü ise haftada en az bir gün olmak üzere akıllı telefon kullanıyorlar.

Tıpkı yaş kümesi üzerinde gerçekleştirilen bir öteki ankette ise çocuklara akıllı telefonlarını ne sıklıkta denetim ettikleri soruldu. Çocukların yüzde 32.3’ü akıllı telefonlarını en az yarım saatte bir denetim ettiklerini, bu kitlenin ise yüzde 52.4’ünün uyumadan en son yahut uyandıktan sonra birinci yaptıkları şeyin telefonlarını denetim etmek olduğu gözlemlendi.

Pekala sizler çocukların akıllı telefon ve internet kullanım alışkanlıkları hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu