BilimTeknoloji

Toyota, global araç satışlarında liderliğini korudu

2021 yılı otomotiv dünyası için kriz ve değişim yılı oldu diyebiliriz. Lakin global satışlarda önder değişmedi. Toyota, geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 10,6 oranında artırarak birinci sıradaki yerini korudu.

Toyota’nın 2021 yılındaki toplam satışları (lüks markası Lexus dahil) 9.6 milyon adet düzeyinde gerçekleşti. Japon üreticinin kendisine en yakın rakibi Volkswagen ise 4.8 milyon civarında satış gerçekleştirdi. Bu ortada, 2021’de şirketin en çok satan modelinin Corolla değil RAV4 olduğu da açıklanan ilgi cazibeli bilgilerden.

Volkswagen, öteki Avrupalı üreticiler üzere tedarik zincirindeki dertlerden önemli oranda etkilendi. Fakat Toyota, Japonya’nın ve Asya’nın birtakım bölgelerinin Avrupa’ya kıyasla salgından daha az etkilenmesiyle salgın sırasında rakiplerine nazaran daha âlâ performans gösterdi.

Japon markanın elektrik takviyeli (hibrit, büsbütün elektrikli) araç satışları da bir evvelki yıla nazaran önemli büyüme kaydetti ve yüzde 33,8’lik artışla 2.6 milyon adet düzeyine çıktı. Öte yandan bunların yalnızca 14.407 adedi büsbütün elektrikli, öbürleri ise hibrit olarak kayda geçti.

Toyota Motor Group bazında, yani Lexus, Daihatsu ve Hino üzere tüm markalar dahil edildiğinde 2021 yılındaki satışların 10.5 milyon adet olduğunu görüyoruz. Böylelikle grub bazında da tekrar bir evvelki yıla nazaran yüzde 10,1 büyüme kaydedilmiş. Toyota bu alanda da en büyük rakibi Volkswagen Kümesi’nden 1.6 milyon civarında fazla satmış.

Japon üreticinin en çok büyüme kaydettiği pazar Asya olmuş. Buradaki satışlar yüzde 13,2 büyümeyle 3.1 milyon olmuş. Yüzde 11,3 büyüme kaydedilen Kuzey Amerika pazarında ise 2.6 milyon araç satılmış. 1 milyon adedin üzerinde satış gerçekleştirilen Avrupa’da ise yüzde 7,1 büyüme gerçekleşmiş.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Toyota, global araç satışlarında liderliğini korudu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu