BilimTeknoloji

Toyota, ABD’nin 90 yıldır değişmeyen başkanını tahtından etti

ABD’li otomotiv devi General Motors (GM), tam 90 yıldır ülkesinin en çok satan otomotiv üreticisi pozisyonunda. Lakin uzun yıllardır süregelen bu gelenek 2021 yılında bozuldu. Tahtı ele geçiren isim Japon üretici Toyota oldu. Böylelikle ABD’de birinci defa yerli olmayan bir üretici birinci sıraya yükseldi.

General Motors 2021 yılını Toyota’dan 114 bin daha az araç satışıyla kapattı. GM’nin satışları bir evvelki yıla nazaran yüzde 13 azaldı. ABD’li üretici, çip krizi nedeniyle hayli makus bir son çeyrek geçirdi ve 440 bin 745 adetle bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 43 düşüş yaşadı.

Toyota ise 2021 yılında ABD’de toplam 2.3 milyon araç sattı. Bu da bir evvelki yıla nazaran yüzde 10 artış manasına geliyor. Toyota’nın satışları da yılın son çeyreğinde 474 bin 378 adet ile yüzde 28 düştü lakin bu durum Japon üreticinin liderliği ele geçirmesine pürüz olmadı.

Toyota’nın 2021’de en çok satılan modelleri Camry, RAV4, Highlander ve Tacoma oldu. Şirketin büyük pickup modeli Tundra’nın satışları yüzde 25 düşse de kardeşi Tacoma’nın satışları yüzde 6 civarında artış gösterdi. GM’nin en çok satan modeli Chevrolet Silverado’nun satışları ise 2021’de yüzde 11 civarında düştü.

Uzmanlar Toyota’nın General Motors’u geride bırakmasındaki en büyük sebeplerden birinin tedarik zincirindeki ezalar olduğunu belirtiyor. Çünkü yapılan açıklamalarda Toyota’nın bilhassa çip krizini GM’den daha yeterli yönettiği belirtiliyor. Toyota’nın liderliğinin bu yıl da devam edip etmeyeceğini bekleyip göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu