Sosyal Medya

Toplumsal medyadan para kazananlar için yeni dönem!

Toplumsal medya uygulamalarının tanınan hale gelmesiyle birlikte yeni gelir modelleri ortaya çıktı. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine nazaran, yapılan inceleme sonucunda toplumsal medya üzerinden yaklaşık 4 milyar TL gelir elde ettiği ortaya çıktı. Gelir Yönetimi Başkanlığı, yeni yasanın akabinde uygulama bildirisi yayınladı.

YouTube ve Instagram platformları başta olmak üzere, toplumsal medya platformları üzerinden gelir elde eden şahıslar için yeni bir devir başlıyor. 1 Ocak 2022 prestiji ile toplumsal medya üzerinden 880.000 TL’yi aşmayan karlara yüzde 15 stopaj uygulanacak.

Toplumsal medyadan gelir elde edenler gelir vergisinden muaf olabilecek

880.000 TL’ye kadar olan gelirlerde beyanname verilmesine gerek kalmadığını belirten yetkililer, fenomenler için birtakım istinaların olduğunu açıkladı. Toplumsal medyada içerik üreten şahısları “Sosyal ağ sağlayıcıları aracılığıyla paylaşımlar yaparak tanıtım, tavsiyede bulunarak bir eser, hizmetin satın alınması için başka kullanıcıları etkileyen, paylaşımlarının izlenmesi sayesinde reklam gelirinden hisse alan başta olmak üzere içerik üreticili ile gelir elde eden gerçek” olarak tanımlayan Gelir Yönetimi Başkanlığı, toplumsal ağ sağlayıcıları üzerinden elde edilen yararları gelir vergisinden istisna tutacağını belirtti.

İstisnadan yararlanmak isteyen fenomenlerin lokal bankalarda hesap açması kaidesi getirildi. Yurt dışındaki bankalarda açılan hesaplar üzerinden gelir elde eden fenomenler, bu istisnadan yararlanamayacak.

Gelir vergisinden muaf olmak isteyen fenomenler, ikametgahının bulunduğu yerin bağlı olduğu vergi dairesine başvurarak evrak alabilecek. Müracaatların inceleneceğini belirten yetkililer, ticari yarar istikametinde gelir vergisi mükellefi olanların istisna kapsamında faaliyet yürütüp yürütmediğine bakılacağının altını çizdi.

Ticari yarar istikametinden mükellefiyet olmadığı takdirde istisna evrakı almaya hak kazanılacak. Ayrıyeten fenomenler, istisna evraklarını bankaya ibraz ettikten sonra bir ay içerisinde banka hesabına ait bilgileri vergi dairesine bildirecek.

YouTube içerik üreticileri ve uygulama geliştiricileri, kira ve faiz üzere diğer faaliyetlerden elde ettiği karları yüzde 15 stopaj kesintisinden muaf tutabilecek. İstisna kaidelerinin yerine getirilmediği tespit edilirse hesaplanan vergi gecikme faizi ile birlikte ödenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu