Sosyal Medya

TikTok moderatörü, kendi şirketi ByteDance’e dava açtı!

Dünyanın en ünlü toplumsal medya platformlarından ve görüntü akış sitelerinden biri olan TikTok, bugünlerde epeyce enteresan bir haberle daha gündeme geldi. ByteDance bünyesinde TikTok moderatörlüğü yapan Candie Frazier isimli bir çalışan, onay sürecinde izlemek zorunda kaldığı görüntülerden dolayı ruhsal travma geçirdiği gerekçesiyle şirketini dava etti.

TikTok’a açılan dava, Facebook’a da açılmıştı

Bloomberg cephesinden gelen yeni bir habere nazaran eski TikTok moderatörü Candie Frazier, toplumsal medya platformunun sahibi ByteDance‘i mahkemeye verdi. Frazier, TikTok moderasyonunda misyon aldığı periyotlarda şiddet, okul baskınları, ölümcül yaralanmalar ve hatta yamyamlık içeren görüntüleri denetlemeye zorlandığını söyledi.

Eski TikTok çalışanı, her görüntünün yayına uygun olup olmadığnın denetlenmesi için en fazla 20-25 saniyeleri olduğunu ve ağır çalışma koşulları nedeniyle 3 ila 10 görüntüyü birebir ekranda ve birebir anda izlemek zorunda kaldıklarını belirtti. Frazier, günde 1 saatlik yemek molası ve yalnızca 2 adet 15 dakikalık molayla tam 12 saat vardiya yapmak zorunda kaldıklarını, tüm bu yorucu sürecin izlediği görüntülerle birleşince önemli ruhsal problemler yaşadığını belirtti.

Geçtiğimiz devirlerde bünyesindeki çalışma kurallarıyla ilgili bir açıklama yayınlayan TikTok; Facebook ve YouTube üzere öbür platformlarla birlikte travmatik imgelerle karşılaşabilen moderatörler için tedbirler almıştı. Moderatör vardiyalarının 4 saatle sonlandırılmasını ön gören bu yönergelerin, işlerin ağırlaştığı periyotlarda hiçbir halde uygulanmadığı sav ediliyor.

TikTok’a hem maddi hem de manevi tazminat davası açan çalışan, bu alanda şirketini dava eden birinci kişi değil. 2018 yılında bir Facebook çalışanı, şikayet edilen görüntüleri denetlerken çeşitli ruhsal sorunlar yaşadığına dair Facebook’u dava etmişti.

Pekala sizler Frazier tarafından açılan bu dava hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce de çalışanların psikolojisinin bozulması mümkün mü? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu