BilimTeknoloji

Tesla’dan HEPA filtresi ve ‘biyolojik silah savunma modu’nu gösteren yeni görüntü

Tesla modellerindeki HEPA filtresinin ve onun biyolojik silah savunma modu olarak isimlendirilen tam güçte çalışmasının kabin içerisindeki havayı ne kadar pak tutmayı başardığını gösteren bir görüntü paylaşıldı.

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Model 3 hariç başka modellerinde devasa bir HEPA filtresi bulunuyor. O denli ki şirket, Model X’teki filtrenin sıradan bir araç filtresinden 10 kat daha büyük olduğunu belirtiyor. Üstelik öteki kaliteli otomotiv filtrelerinden 100 kat daha tesirli olduğu da şirketin savları ortasında.

Tesla’nın açıklamasına nazaran bu filtre; ince parçacıklı husus ve kirletici gazların yanı sıra bakteri, virüs, polen ve küf sporlarını en az yüzde 99.97 oranında temizliyor. Hava temizleme sistemi tam güçte çalıştığında biyolojik silah ataklarına karşı muhafaza sağlayacak kadar güçlü olduğu argüman ediliyor. Aslında girişte belirttiğimiz biyolojik silah savunma modu da buradan geliyor.

Sistemin çalışma biçimini canlandıran görüntüde, havayı hapseden bir baloncuk içerisine park edilmiş iki araba (biri Model Y, başkası de BMW) bulunuyor. Baloncuk içerisine rahat görülmesi için kırmızı renkte gaz salınıyor. Model Y’de oturan kişi, üstte bahsi geçen modu etkin ediyor ve ortadan geçen süreçte, öbür aracın içerisi gazla dolarken Tesla’daki filtre kabindeki havayı pak tutmayı başarıyor.

Bunun tam manasıyla bilimsel bir test olduğunu söylemek mümkün değil elbette. Örneğin test sırasında öbür araçta hangi iklimlendirme denetimlerinin açık olduğu gösterilmiyor. Fakat yeniden de HEPA filtresinin ne oranda muvaffakiyet yakalayabildiği hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu