İnternet

Tekrar iğneledi: Elon Musk – Jeff Bezos rekabeti bu yemekte mi başladı?

Elon Musk, Blue Origin’in daha fazla ilerleme kaydetmesi için kasıtlı olarak Jeff Bezos’u kışkırtmaya çalıştığını söylüyor. Musk, “Bir arkadaşımın dediği üzere, Blue Origin’de daha fazla ve jakuzide daha az vakit geçirmeli” diyor. Musk’un bu bildirisi dünyanın en varlıklı 2 adamı ortasındaki 15 yıllık süren rekabette daha evvel de sıkça görülen bildirilerden.

Dünyanın en güçlü iki şahsı, Elon Musk ve Jeff Bezos ortasında büyük bir rekabet yaşanmakta olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu ikili ortasındaki rekabet birinci kez 2004’te, bir yemekte karşı karşıya geldiklerinde başlamış olabilir.

2004’te Neler Oldu?

1/ In 2004, Elon Musk and Jeff Bezos met for a meal to discuss space.

It was one of their few in-person interactions.

The conversation they had perfectly captures the different approaches they’ve taken to space exploration.

Here’s the story ?? pic.twitter.com/g8hAsEj3d4

— Trung Phan ???? (@TrungTPhan) March 1, 2021

Business Insider’ın haberine nazaran 2004 yılında hem Blue Origin hem de SpaceX şimdi emekleme basamağındaydı ve iki firma da uzaya rastgele bir roket fırlatmamıştı. Lakin bu, rekabetin bir anda başlayıp alevlenmesini engellemedi. İkili tekrar kullanılabilir roket planlarını birbirine anlatırken, bir anda bir şeyler aksi gitmiş üzere görünüyor.

Christian Davenport’un yeni kitabı “Uzay Baronları”nda bu olay anlatılırken, Musk’ın toplantıdan sonra, “Elimden gelen en âlâ tavsiyeyi vermeye çalıştım, lakin Bezos bunu kulak gerisi etti” dediği yazıyor.

Bu yılın başlarında, iş gazetesi The Hustle muharrirlerinden Trung Phan bir makalesinde Musk ve Bezos’un bir restoran masasında gülerek verdiği pozu kullandı. Phan bu fotoğrafın 2004’te çekildiğini ve rekabetin başladığı tartışmalı yemeğin bu yemek olabileceğini yazdı.

Musk fotoğrafa reaksiyon olarak “Vay canına, ortadan 17 yıl geçmiş olduğuna inanamıyorum” tweetini attı.

İkili Ortasındaki Rekabette Son Devir

İkili ortasında uzay rekabeti de kıyasıya ve gergin biçimde sürüyor. Elon Musk’ın şirketi SpaceX ve Jeff Bezos’un Blue Origin şirketleri uzaya seyahat konusunda önemli çalışmalar yürütüyor. Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, NASA’nın astronotları Ay’a götürecek uzay aracının inşası için SpaceX’i seçmesine karşı yasal süreç başlatmıştı tansiyon yükselmişti.

15 yıldır süren rekabet ikili ortasında karşılıklı iğneli bildirilerle devam ediyor.

Yeni Rekabet Alanı Servetleri

Bezos, yaklaşık 2017’den beri dünyanın en güçlü insanıydı, lakin Ocak 2021’de Musk, Tesla payı tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaştığında doruğa çıktı. Musk ve Bezos yıl boyunca birkaç kere yer değiştirdi lakin son devirde Musk, Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne nazaran 255 milyar dolarlık servetiyle, Bezos’un 199 milyar dolarlık servetine fark atmış durumda.

Musk, Bezos’la dalga geçmek için bunu bir fırsat olarak kullandı. Musk, dünyanın en varlıklı insanı olmasının akabinde Forbes’a e-posta gönderdi, Bezos’a gönderme yaparak “Jeffrey B.’ye gümüş madalya ve dev bir 2 figürü göndereceğim” dedi.

Musk’ın Son İletileri

Musk geçtiğimiz günlerde Bezos’un “kendini biraz fazla ciddiye aldığını” ve kasıtlı olarak eski Amazon CEO’sunu kışkırtmaya çalıştığını söyledi.
Financial Times’a verdiği röportajda Mus, “Bazı taraflardan, daha fazla ilerleme kaydetmeleri için onu Blue Origin’de daha fazla vakit geçirmeye teşvik etmeye çalışıyorum” dedi .

Musk, Bezos’un “oldukça güzel bir mühendislik yeteneğine” sahip olmasına karşın, detaylara girmek için çok fazla “zihinsel enerji” harcamadığını da kelamlarına ekledi. Musk, “Bir arkadaşımın dediği üzere, Blue Origin’de daha fazla ve jakuzide daha az vakit geçirmeli” dedi.

  • Musk, atmosferi yakıta çevirecek
  • Gates, “Uzay Yarışına” girecek mi?
  • Uzay seyahatine sürpriz yolcu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu