Mobil

Taşınabilir mesajlaşmada ilk! Telegram, spoiler’a karşı harekete geçti

Sevilen anlık iletileşme uygulaması Telegram, rakiplerinin hiçbirinde bulunmayan bir özellik geliştiriyor: Spoiler gizleme. Bilhassa Spider-Man: No Way Home’un vizyona girmesi sonrasında başta toplumsal medya olmak üzere iletileşme kümelerine kadar her yerde sinema hakkında sürpriz bozan detaylar paylaşılmaya başlandı.

Üstelik bu durum sırf No Way Home’a özel değil. Çok beklenen bir dizi ya da sinema gösterime girdikten sonra, onunla alakalı keyif kaçıracak bilgiler paylaşmak son vakitlerde büyük bir alışkanlık haline geldi. 500 milyondan fazla etkin üyesiyle bu alışkanlığın en çok rastlandığı platformlardan biri olan Telegram, spoiler içeren bildirileri ayırt etmek için çalışmalara başladı.

Telegram, spoiler içeren iletinin açılmasını isteğe bağlı hale getirecek

Reddit’te ortaya çıkan manzara, Telegram’ın spoiler gizleme fonksiyonunun çalışma mantığı hakkında bilgi veriyor. Buna nazaran, yazdığınız bildirinin üzerine basılı tuttuğunuzda o metni biçimlendirebileceğiniz seçenekler karşınızda çıkacak. Burada bildirinin kalınlığını ve tipini değiştirme seçeneklerinin yanı sıra, “Spoiler” butonu da yer alacak.

Böylelikle yazdığınız metin bir dizi ya da sinema hakkında sürpriz bozan detaylar içeriyorsa onun spoiler olduğunu belirtebileceksiniz. Spoiler seçeneğini işaretleyerek gönderdiğiniz ileti, Telegram tarafından gizlenerek iletilecek. Şayet karşı taraf spoiler içerikli olduğunu bile bile okumak isterse, üzerine bir sefer dokunarak orjinal metni görüntüleyebilecek.

Spoiler içerikli bildiri otomatik olarak gizlenmeyecek

Yeni özelliğin erken geliştirme etabındaki haline nazaran, Telegram spoiler içeren bir bildirisi otomatik olarak gizlemeyecek. Bunun yerine, gönderilecek her metinde “Spoiler” butonuna dokunarak sürpriz bozan detay içerdiğinin belirtilmesi gerekecek. Bu da demek oluyor ki; kullanıcı bilhassa belirtmediği surece hudut bozucu bu durum devam edecek.

Ayrıyeten Telegram, “Spoiler” seçeneği seçilerek gönderilen iletilere ikaz da koymuyor. Yani yeni özelliğin platformda tam olarak oturması kullanıcıların alışması gerekiyor. Olağan özellik şimdi geliştirme etabında olduğu için, bu aksilikler nispeten kabul edilebilir. Genel kullanıma sunulduğunda ise daha verimli çalışacaktır.

Pekala ya sizler Telegram’ın spoiler gizleme özelliğini nasıl buldunuz? Öbür iletileşme platformlarında ve toplumsal medyada da bu mi? Fikirlerinizi yorum alanına yazmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu