Oyun

Steam, Çin’de resmen yasaklandı!

2021 yılının Şubat ayında Çin’e özel açık beta sürümünü yayınlayan ünlü oyun istemcisi Steam‘in ülkedeki ömrü uzun olmadı. Yaklaşık 10 aylık sürecin sonunda Çin Hükümeti, Steam uygulamasını ve resmi web sitesini kara listesine aldı. Çin’de yaşayan oyuncular, yaklaşık 24 saattir Steam’e erişemiyor.

Steam, Çin’de resmen banlandı!

Dünden beri toplumsal medya hesapları aracılığıyla çeşitli gönderiler paylaşan Çin’deki oyuncular, Steam uygulamasının ve Steam’deki tüm topluluk sayfalarının kara listeye alındığını ve bu sayfaların artık ülke çapında erişilemediğini belirtiyor.

2021 yılının Şubat ayında ülkede sunulan Steam’in Çin’e özel sürümü, hayli kısıtlı bir oyun kütüphanesiyle ve Çin Hükümeti tarafından onay alınmış üretimlerle kullanıcılara sunulmuştu. Yaklaşık 60’a yakın oyunun yer aldığı ve yalnızca Çin’de erişilebilen bu istemciye şu an kullanıcılar tarafından erişilebiliyor. Lakin Steam’in küresel sürümü, bugünden itibaren resmen yasaklandı.

CS:GO ve Dota 2, bu yasaktan etkilenmeyecek

Her ne kadar Çin dışında oyuncular için bu haber şaşırtan gelse de ülkedeki oyuncular bu gelişmeyi uzun müddettir bekliyordu. 15 Aralık tarihinde Fortnite’ı ülke çapında büsbütün yasaklayan ve çocukların oyun saatini haftada üç saatle sınırlayan Çin Hükümeti, son olarak kripto parayı da yasaklamıştı. Bununla birlikte ülke içerisinde oyun geliştirebilmek için de çeşitli mecralara başvurmanız ve hükümetin onayını almanız gerekiyor.

Çin genelinde en tanınan iki oyun olan Dota 2 ve CS:GO bu yasaktan etkilenmeyecek. Hakikaten bu iki üretim, Steam’in Çin’e özel versiyonunda, hükümet tarafından müsaade verilen imaller ortasında yer alıyor. Buna rağmen Steam’in Çin versiyonunda yer almayan, Valve’ın kendi kütüphanesindeki hiçbir oyuna bugünden itibaren erişim sağlanamayacak.

Pekala sizler Çin hükümetinin getirdiği bu yasak hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yasak süreksiz mi olacak yoksa Steam büsbütün kara listeye mi alındı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu