BilimTeknoloji

SpaceX’in denetimden çıkan Falcon 9 roketi yakında Ay’a çarpacak

2015 yılında SpaceX tarafından uzaya fırlatılan Falcon 9 roketi, Dünya atmosferine geri dönecek yakıta sahip olmadığı için denetimden çıkmış bir formda yol almaya devam ediyor. Ortadan geçen yedi yılın akabinde dört metrik ton uzay çöpü içeren roketin hareketlerini izleyen uzay bilimcileri, yakında Ay’a çarpacağını düşünüyor.

2,58 km/s süratle Ay’a çarpacak

Güneş ışığının roket üzerindeki tesirleri ve ölçümlerde yaşanan belirsizlik sebebiyle roketin düşeceği pozisyon belirsizliğini korurken, uzayda yer alan Asteroitler ve gezegenleri izlemek emeliyle yazılımlar üreten Bill Gray isimli bir gök bilimci, roketin düşeceği pozisyon hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Kendi blog yazısında Falcon 9’un büyük olasılıkla 4 Mart tarihinde Ay’ın ekvator yakınındaki bir bölgeye düşeceğini açıklayan Gray, tam kapsamlı bir araştırma yapılması için öbür gözlemcilere yardımcı olma davetinde bulundu. Paylaşılan bilgilere nazaran Falcon 9 roketinin Ay’a çarpmasının, Dünya için rastgele bir sorun teşkil etmediğini söyleyebiliriz. Bununla bir arada araştırmacılar, çarpma tesiriyle ortaya çıkacak yer altı malzemelerinin değerli bir müşahede fırsatı yaratmasını bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu