Bilim

SpaceX’in Denetimden Çıkan Falcon 9 Roket Modülü, Ay’a Çarpmak Üzere!

Bir SpaceX Falcon 9 roketinin üst kısmı, Mart ayında Ay’ın uzak kısmına çarpacak. Kulağa makus üzere geliyor olsa da bu aslında berbat bir şey olmayabilir. Olağanda, uzay çöpünün bir şeylere çarpması, telaş nedenidir ve kimse öteki bir dünyaya bir sürü uzay çöpü göndermenin güzel bir şey olduğunu söylemez. Fakat bu çarpmanın bilim insanlarının Ay hakkında bir şeyler öğrenmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Ay’a çarpacak olan Falcon 9 roket kesimi, 11 şubat 2015’te Dünya yörüngesine bir NOAA uydusu götüren roketten geliyor. Birçok üst kademe roket segmentinde Dünya’ya (Dünya atmosferinde yandıkları yere) geri dönmek için kâfi yakıt bulunuyor, yahut kendilerini Güneş’e çarptıracak bir yörüngeye alıyorlar, böylelikle düşük Dünya yörüngesindeki uzay araçları yahut uydular için bir tehdit oluşturmuyorlar.

Lakin bu SpaceX roketinde her ikisi için de kâfi yakıt bulunmuyordu, bu yüzden o vakitten beri Dünya ve Ay’ın yerçekiminin birleşik tesiri altında yörüngede kaldı ve denetimi kaybedildi. Artık ise, Ay’a yanlışsız gitmeye başladı.

Her ne kadar bu çarpma Dünya’dan görülemeyecek olsa da, Ay’ın etrafında dönen birkaç uydu bulunuyor. NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter ve Hindistan’ın Chandrayaan-2 uyduları, roket Ay’a çarptıktan sonra gerisinde bırakacağı krateri gözlemleyebilecekler. Yaklaşık üç ton TNT tesiri ile gerçekleşecek olan çarpma Ay yüzeyinde bir ölçü malzemeyi havaya kaldıracak ve böylelikle Ay yüzeyinin altına kısa bir bakış atmamıza imkan verecek. Bilim insanları bu bilgiyle, Ay yerin alt yapısını inceleyebileceklerini düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu